Powstanie serial animowany „Kajko i Kokosz” w technice 2D

Studio EGo FILM podpisało umowę z Fundacją Kreska im. Janusz Christy na realizację serialu animowanego na podstawie kultowego komiksu „Kajko i Kokosz”.

Serial animowany „Kajko i Kokosz” (i Muluś?)

Warszawskie studio animacji Ego Film oraz Fundacja Kreska im. Janusza Christy podpisały umowę na przekazania praw do realizacji nowych odcinków serialu o przygodach Kajka i Kokosza. W sumie ma powstać 52 odcinki serialu „Kajko i Kokosz” (i Miluś?).

Scenariusz do pierwszej serii, składającej się do 26 odcinków, ma zostać napisany przez Ego FILM, który złoży wniosek o dotację do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację tego projektu a także oczekuje na oferty dotacji od prywatnych inwestorów. Budżet pierwszej serii ma wynieść 5 mln zł. Studio opracuje plastykę, a także koncepcję całego serialu, zachowując kreskę autora komiksu – Janusza Christy. Jednak zanim zobaczymy pierwsze efekty, będziemy musieli poczekać około roku.

Serial ma być udostępniony także na innych rynkach międzynarodowych, między innymi we Włoszech, Francji, Chinach i innych zainteresowanych krajach. Twórcy biorą pod uwagę koprodukcję międzynarodową.

Komiks „Kajko i Kokosz” powstał w Polsce na początku lat 70. i był wydawany do 1990 roku, ale dopiero po prawie pół wieku doczeka się ekranizacji z prawdziwego zdarzenia – mocno trzymam kciuki za powodzenie projektu i czekam na pierwsze próbki serialu.

Przeczytaj także: Angielskie wydanie komiksu „Kayko and Kokosh” już w kwietniu!

Serial „Kajko i Kokosz” będzie wykonany w technice 2D

Aby zachować wyjątkowy charakter, kreskę Christy i styl komiksu, studio realizujące serial zdecydowało się na wykorzystanie techniki 2D, zamiast popularnej dzisiaj techniki 3D. Wszystko po to, aby nie rozczarować fanów komiksu, który uchodzi dzisiaj za kultowe dzieło polskiego mistrza komiksu.

Zachowanie stylu ma być ukłonem w stronę twórczości Christy. Serial będzie realizowany w animacji 2D, plastyka będzie oczywiście dostosowana do potrzeb animacji,  ale w taki sposób by projekty były rozpoznawalne i zgodne z  oryginalną plastyką z komiksów – powiedziała dla Wirtualnemedia.pl Ewelina Gordziejuk, producentka i właścicielka Ego FILM.

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy została założona w sierpniu 2015 roku przez Paulinę Christę, wnuczkę artysty oraz przyjaciół, znawców i miłośników jego twórczości. Jej głównym celem jest ochrona i zachowanie pamiątek po Januszu Chriście oraz promowanie jego twórczości.

źródło: Wirtualnemedia, Fundacja Kreska im. Janusza Christy