Apple prowadzi w wyścigu do tryliona USD – już nie ogarniam tych liczb…

W rankingu firm technologicznych o najwyższy kapitał prym wiedzie Apple z sumą 923,6 mld dolarów, nieco dalej na kolejnych miejscach jest Amazon i Microsoft.

Po raz pierwszy od trzech lat Microsoft wyprzedził firmę macierzystą Google’a Alphabet w rankingu kapitalizacji rynkowej. Limit rynkowy Microsoftu wynosił 753 miliardów dolarów w porównaniu z 742 miliardami Alphabetu.

Podczas gdy ceny obu spółek spadły w zeszły wtorek w obliczu obaw o kryzys polityczny i zadłużeniowy we Włoszech, akcje Alphabet miały większy zasięg, dzięki czemu Microsoft stał się trzecią najbardziej wartościową firmą na świecie.

Przeczytaj także: Apple tuż za Google’em w czołówce rankingu BrandZ TOP 100 2018

Pierwsze dwa miejsca zajmują Amazon i Apple, ale to gigant z Cupertino jest wyraźnym faworytem w nieoficjalnym wyścigu, aby stać się pierwszą w historii firmą, której wartość osiągnęła 1 bilion dolarów! Powiem szczerze, że liczba jest już tak abstrakcyjnie astronomiczna duża, że nie potrafię sobie tego wyobrazić…

Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista, Apple od 2010 roku pozostaje liderem, choć cena akcji firmy odnotowała najsilniejsze wzrosty i spadki w ciągu ostatniej dekady. W międzyczasie Amazon od lat znajduje się w znakomitej sytuacji, co doprowadziło do wzrostu jego kapitalizacji rynkowej z 34 miliardów dolarów w maju 2009 roku do 783 miliardów dolarów dzisiaj.

TOP 4 firm technologicznych - kapitalizacja rynkowa (2009-2018)
Kapitalizacja rynkowa największych firm technologicznych od 2009 do 2018 r.

Kapitalizacja największych firm technologicznych (stan na maj 2018 r.):

  1. Apple 923,6 mld $
  2. Amazon 782,6 mld $
  3. Microsoft 753,0 mld $
  4. Alphabet (Google) 741,8 mld $

źródło: Statista – Apple Leads the Race to $1 Trillion