[raport] Zobacz najważniejsze dane na temat domeny .PL za 2017 rok

W wydanym przez NASK raporcie „Rynek nazw domeny .pl” znajdziemy po raz pierwszy szczegółowe informacje na temat rynku polskich domen oraz niepublikowane dotąd statystyki.

Fakty i liczby w rejestrze domeny ".pl" (dane za 2017 r.)
Fakty i liczby w rejestrze domeny „.pl” (dane za 2017 r.)

Raport „Rynek nazw domeny .pl” jest pierwszym rocznikiem w historii polskiego rejestru, przygotowanym przez NASK PIB z myślą nie tylko o czytelnikach zaznajomionych z branżą domenową, ale także dla tych, którzy chcieliby uzyskać wiedzę w nowej tematyce. Publikacja jest ciekawym przeglądem najważniejszych informacji związanych z rynkiem domeny „.pl” w Polsce, podsumowującą rok 2017.

W publikacji znajdują się interesujące zestawienia danych dotyczące na przykład liczby nazw w domenie .pl na koniec 2017 roku oraz pozycji polskiej domeny na świecie i w Europie wśród domen krajowych (ccTLDs), a także podsumowania rynku domeny .pl w Polsce. Ciekawym dodatkiem są także niepublikowane dotąd wcześniej statystyki i dane.

W 2017 roku łączna liczba nazw w domenie „.pl” wyniosła ponad 2,58 mln i zmniejszyła się o ok. 4,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W zeszłym roku zarejestrowano prawie 900 tys. nowych nazw, co oznacza, że co około 40 sekund rejestrowano nową nazwę.

Przeczytaj także: Poznajcie wszystkie rozszerzenia domen internetowych

Zwiększyła się także liczba abonentów polskiej domeny krajowej: pod koniec 2017 roku było ich ponad milion, z czego ok. 66 proc. stanowili przedsiębiorcy. Udział domeny .pl w krajowym rynku domen był najwyższy i wyniósł ponad 72 proc.

Domena .pl jest na 6. miejscu w Europie i na 10. miejscu na świecie wśród wszystkich rejestrów domen krajowych.

Oto najważniejsze dane, wykresy i statystyki związane z domeną .PL

W Polsce domena .pl jest od wielu lat domeną pierwszego wyboru. Na koniec 2017 roku jej udział w rynku wyniósł ok. 72,3%. Wskaźnik ten jest jednym z najwyższych w Europie. Oznacza to, że dla większości internautów w Polsce domena krajowa jest pierwszym wyborem. Użytkow-nicy w sieci są przyzwyczajeni do tego, że polskie firmy lub podmioty zagraniczne prowadzące swoją działalność w naszym kraju stosują nazwy z „polską końcówką”

Udział domeny .pl na rynku domen internetowych w Polsce:

  • .pl 72,3%
  • pozostałe domeny narodowe (ccTLDs) 10,5%
  • domeny że polskie firmy lub podmioty zagraniczne
    generyczne (gTLDs) 16,4%
  • nowe domeny generyczne (newgTLDs) 0,8%
Udział domeny .pl w rynku domen internetowych w Polsce
Udział domeny .pl w rynku domen internetowych w Polsce

Na koniec 2017 roku 40 679 nazw w domenie .pl zabezpieczonych było protokołem DNSSEC. W porównaniu z poprzednim rokiem było ich o prawie 28% więcej. Najwięcej tego typu nazw było zarejestrowanych i obsługiwanych przez OVH.

Liczba nazw utrzymywanych w domenie „.pl”
Liczba nazw utrzymywanych w domenie „.pl”

Średnia liczba znaków w nazwach domeny .pl wyniosła w 2017 roku 11. Liczba ta nie zmienia się od kilku lat. Najwięcej jest nazw, które posiadają 9 znaków – prawie 229 tys. Istnieje tylko 10 nazw, które posiadają maksymalną liczbę znaków w domenie .pl, tj. 63.

Liczba znaków w nazwach domen „.pl”
Liczba znaków w nazwach domen „.pl”

Może cię zainteresować: Sprawdź aktualny Open PageRank swojej strony WWW (maj 2018)

Udział rejestratorów według liczby nazw w domenie .pl

2017 rok przyniósł spore przetasowania na liście największych rejestratorów nazw w domenie .pl. nazwa.pl objęła pozycję lidera, spychając na drugie miejsce Home.pl. OVH awansowało na trzecią pozycję dzięki największemu wzrostowi (prawie 12%) wśród 10 największych rejestratorów.

Udział rejestratorów wg liczby nazw w domenie .pl
Udział rejestratorów wg liczby nazw w domenie .pl

Lokalizacja abonentów domeny .pl w Polsce według województw

Na koniec 2017 roku było 1 042 138 abonentów nazw w domenie .pl, co oznacza wzrost o prawie 20 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. Większość abonentów (ok. 66%) stanowili przedsiębiorcy. Jednak to liczba osób fizycznych wzrosła najbardziej –
o ponad 10 tys. abonentów. Większość abonentów, ponad 66,6%, posiadała tylko jedną nazwę w domenie .pl, a 15,6% abonentów – dwie nazwy.

Lokalizacja abonentów wg województw
Lokalizacja abonentów wg województw

Ranking krajów rejestrów domen

iczba utrzymywanych nazw w domenie .pl plasuje domenę krajową na 10. pozycji na świecie i na pozycji 6. w Europie wśród rejestrów domen krajowych (ccTLDs).

Ranking krajowych rejestrów domen (2017)
Ranking krajowych rejestrów domen (2017)

Pobierz cały raport „Rynek nazw domeny .pl (2017)” (pdf, 2,6 MB).

źródło: NASK