„Faces of Frida” – cyfrowa retrospektywa w Google Arts & Culture

Frida Kahlo powiedziała: „Zostawiam wam mój portret, abyście mieli moją obecność przez wszystkie dni i wszystkie noce, w których jestem z dala od was.” Teraz możemy oglądać jej dorobek także dzięki Google Arts & Culture.

Google Arts & Culture Faces of Frida, Dwie Fridy (1939)
Google Arts & Culture Faces of Frida, Dwie Fridy (1939)

Malarka Frida Kahlo fantastycznie udokumentowała obraz siebie i życie, stworzyła ikonę kultury, tak aktualną dzisiaj jak za jej życia. Choć jej autoportrety mogą być odbierane różnie przez większość ludzi, to kobieta, którą przedstawiają, jest szanowana znacznie bardziej niż jej sztuka. Złożoność jej myślenia o feminizmie i polityce, jej ciele i kraju pozostaje wciąż aktualna. W tym kontekście jej powszechnie rozpoznawalna twarz przybiera wiele możliwych interpretacji.

Od wielu lat Google Arts & Culture współpracuje z siecią muzeów i ekspertów z całego świata, aby połączyć w jednym miejscu wiele aspektów dziedzictwa Kahlo. Rezultatem jest nowy projekt o nazwie Faces of Frida, który dostępny jest online za darmo dla wszystkich.

Jest to największa kolekcja dzieł sztuki i artefaktów związanych z Fridą Kahlo, które kiedykolwiek zostały skompilowane. Kolekcja prezentuje niektóre z jej najbardziej uznanych dzieł, a także przybliża wiele dzieł, szkiców i pamiątek po Fridzie, które są mniej znane szerszej publiczności.

Przeczytaj także: Google Street Art – dla miłośników murali

Wśród wyjątkowych zbiorów znalazły się materiały z prywatnych kolekcji, które nigdy nie były dostępne w internecie, takie jak „Widok Nowego Jorku” (View of New York), rysowanych jako Kahlo wyglądał przez okno hotelu Barbizon Plaza w 1932 roku.

Odwiedzający wirtualną galerię znajdą również wczesne wersje kilku najlepszych prac Kahlo, z których niektóre są nakreślone na odwrocie innych obrazów, a w rezultacie zostały w większości ukryte przed światem, jak „Szkic do autoportretu z samolotem” (Sketch for Self-Portrait with Airplane).

Dowiedz się więcej o kultowych lokalizacjach z życia Fridy. Skorzystaj z funkcji Street View, aby poznać La Casa Azul („The Blue House”), miejsce, w którym urodziła się i żyła Frida.

Projekt skupia 33 partnerskie muzea z siedmiu krajów oferując wszystkim na świecie dostąp do ponad 800 szkiców i materiałów, 20 obrazów o ultra wysokiej rozdzielczości utworzonych przy użyciu Art Camera oraz wycieczki Street View w 5 miejscach, które miały wpływ na jej karierę, w tym „Blue House”, w którym Kahlo urodziła się, żyła i umarła.

Dzięki ulepszonemu wrażeniu Street View możesz teraz obejrzeć najciekawsze dzieła w Muzeum Fridy Kahlo lub wystawę „I Paint Myself” na komputerze lub smartfonie – po prostu dotknij dowolnej grafiki u dołu ekranu, aby zobaczyć, jak wygląda z bliska.

Oprócz dzieł sztuki, kolekcja zawiera setki osobistych fotografii, listów, dzienników, ubrań – a nawet oryginalne dzieła sztuki, stworzone przez wielu młodych artystów, których Kahlo wciąż inspiruje.

Google Arts & Culture jest bezpłatne dla wszystkich. Twórczość Fridy Kahlo z pewnością Was zainspiruje. Odwiedź g.co/FacesofFrida lub pobierz aplikację mobilną Google Arts & Culture na urządzenia z systemem iOS lub Android, aby dowiedzieć się więcej o twórczości i życiu tej wyjątkowej kobiety i artystki.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Blog Google Keywords – Faces of Frida: a digital retrospective on Google Arts & Culture