Ale kosmos w Dniu Kosmosu! Instytut B61 i Jan Świerkowski zabierają widzów w fascynującą podróż po Wszechświecie.
Czarne dziury, fizyka kwantowa, materia zdegenerowana czy błękitne karły – dla większości z nas to pojęcia z innej planety. Na szczęście można o nich opowiadać w ciekawy i przystępny sposób, tak jak to robi Instytut B61. Z okazji przypadającego dziś Dnia Kosmosu, ta zrzeszająca polskich artystów i naukowców grupa, pod wodzą Jana Świerkowskiego, promuje astronomię w niecodziennej formie.
Miłośnicy nauki mogą każdej chwili wybrać się wraz z Instytutem w międzygalaktyczną podróż. Jak? Wystarczy wejść na fejsbukowy profil Instytutu i rozpocząć dialog z chatbotem, który opowie widzom o życiu i śmierci gwiazd. Filmy z niezwykłymi efektami wizualnymi stworzył duet Bartos Brothers, a w rolę profesorów wcielają się naukowcy i znani artyści, m.in. Organek. Filmowcy wspominają, że do każdego materiału wideo szukali bohatera, który pasowałby do konkretnej gwiazdy i zjawiska astronomicznego. Później dopasowali do nich nietypową scenografię.
Pomysłodawcą kosmicznego chatbota jest Jan Świerkowski – astronom, kurator sztuki i lider Instytutu B61. Jak podkreśla, od zawsze chciał dzielić z innymi swoją pasję do nauki, dlatego we współpracy z badaczami, artystami wizualnymi, muzykami i aktorami powołał grupę, która opowiada o skomplikowanych zjawiskach fizycznych i astronomicznych językiem przystępnych metafor.
Przeczytaj także: Kosmos i technologia w sztuce od NASA
Instytut B61 tworzy m.in. spektakularne pokazy naukowe, organizowane w tak nietypowych miejscach jak nieczynne szpitale, dworce kolejowe, pustostany czy wagony kolejowe. Grupa występowała w wielu zakątkach świata, m.in. w Portugalii, Estonii i Indiach.
Za swoją działalność edukacyjną Jan Świerkowski został w tym roku wyróżniony nagrodą „Popularyzator Nauki Roku”, przyznawaną przez Polską Agencję Prasową oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Propagowanie w ten sposób wiedzy o Wszechświecie to niezły kosmos!
Przypadający 21 maja Dzień Kosmosu to święto ustanowione z inicjatywy amerykańskich naukowców. Ma upamiętniać wydarzenia związane z eksploracją przestrzeni kosmicznej oraz zachęcać laików do zgłębiania wiedzy na jej temat.
źródło: informacja prasowa