Dalsze zmiany oznaczeń stron HTTP/HTTPS w Chrome’ie

W przeglądarce Chrome (69 i 70) nastąpią kolejne zmiany oznaczeń zabezpieczeń stron internetowych wystawionych po HTTP oraz HTTPS.

Zmiany oznaczeń stron WWW w przeglądarce Chrrome (od września 2018 r.)

Google po raz kolejny ogłosiło, że ​​od października 2018 roku, dla witryn internetowych bez HTTPS będzie wyświetlać wyraźny komunikat Niezabezpieczona (Not secure) na pasku przeglądarki Chrome. Właściciele stron internetowych powinni zatem jak najszybciej rozważyć przejście na protokół HTTPS.

Po październiku 2018 r. Chrome i prawdopodobnie wszystkie inne przeglądarki oparte na silniku Chrome’a, takie jak np. Vivaldi, będą wyświetlać ostrzeżenia o zwiększonych zabezpieczeniach, które mogą generować wyższe współczynniki odrzuceń dla niezabezpieczonych stron internetowych, a jednocześnie obniżać sprzedaż i liczbę konwersji.

Oprócz zmian związanych z oznaczaniem niezabezpieczonych stron, zmieni się także sposób prezentowania w przeglądarce stron, które mają teraz oznaczenie z zielona kłódką i opis Bezpieczna.

Przeczytaj także: Chrome 68 będzie oznaczał strony po HTTP jako „niezabezpieczone”

Co się zmieni w prezentowaniu stron w przeglądarce Chrome?

Obecnie Google wyświetla zieloną ikonę informującą, że witryna jest Bezpieczna. Google donosi, że ponieważ wiele witryn jest teraz bezpiecznych, wyraźniej będą oznaczane niezabezpieczone witryny. Obok adresów takich stron pojawi się czerwone ostrzeżenie.

Dodatkowo Chrome przestanie wyświetlać zieloną ikonę bezpiecznych stron internetowych. Uzasadnieniem tej decyzji jest to, że HTTPS powinien być uważany za domyślny protokół witryny internetowej, szczególnie teraz, gdy tak wiele stron internetowych jest bezpiecznych. Użytkownicy powinni bowiem spodziewać się, że każda strona jest bezpieczna. Dlatego sensowne jest, aby ostrzeżenie zostało zarezerwowane tylko dla niebezpiecznych sytuacji.

Strony HTTPS w przeglądarce Chrome (2018 - dalsze zmiany)
Strony HTTPS w przeglądarce Chrome (2018 – dalsze zmiany)

Zmiana oznaczeń zostanie wprowadzona w dwóch etapach

Zmiana przeprowadzona zostanie w dwóch etapach. Pierwszy etap rozpoczyna się we wrześniu 2018 r. Jest to data, w której Chrome przestanie wyświetlać zieloną ikonę dla bezpiecznych stron internetowych.

Chrome zmieni sposób obsługi ostrzeżeń HTTPS. Następnie, w październiku 2018 r. Chrome zacznie ostrzegać użytkowników o niezabezpieczonych witrynach. Ostrzeżenie będzie miało postać wyraźnej ostrzegawczej czerwonej ikony.

Zmiana sposobu oznaczania stron w Chrome (od października 2018 r.)
Zmiana sposobu oznaczania stron w Chrome (od października 2018 r.)

Czy powinieneś przenieść swoją stronę na HTTPS?

Odpowiedź jest jednoznaczna, należy rozważyć podjęcie kroków w celu zabezpieczenia witryny. Wcześniej mówiono, że zabezpieczenie witryny za pomocą SSL dotyczy witryn eCommerce. To już nie jest prawdą. Dotyczy to wszystkich stron internetowych. Czerwona ikona ostrzegawcza może potencjalnie odstraszyć odwiedzających taką stronę WWW.

Ponieważ Chrome będzie wyświetlać widoczną ikonę, może to spowodować odstraszenie odwiedzających witrynę i podniesienie wskaźników odrzuceń. Więcej osób może przestać odwiedzać taką witrynę po wyświetleniu czerwonej ikony ostrzegawczej. Wpływa to w równym stopniu na witryny informacyjne z e-commerce i reklamy.

Póki co Google nie wskazało wyraźnego wpływu braku protokołu SSL na pozycjonowanie (SEO), ale można się domyślać, że zabezpieczone strony internetowe będą miały pierwszeństwo przed stronami po HTTP.

źródła: Chromium Blog – Evolving Chrome’s security indicators via Search Engine Journal – Google Chrome Issues Final Warning on HTTPS