Facebook uruchamia Portal dla młodzieży, w trosce o ich prywatność

Facebook uruchomił Portal dla młodzieży, aby uczyć nastolatków jak korzystać z platformy oraz  w jaki sposób wykorzystywane są ich dane.

Portal dla młodzież Facebooka (zrzut ekranu)

Istnieje pewna istotna luka na jaką zwracają uwagę firmy internetowe dla dzieci, które samodzielnie muszą nauczyć się korzystać z internetu w odpowiedzialny sposób.

Dzisiaj Facebook opublikował nowy portal młodzieżowy (Portal dla młodzieży), na którym  oferuje nastolatkom wskazówki, jak poruszać się po serwisie, jak zachować bezpieczeństwo, a jednocześnie pomaga im zrozumieć, w jaki sposób wykorzystywane są ich dane. Facebook twierdzi, że w tym miesiącu zaczęto wyświetlać porady dla nastolatków także w wiadomościach.

Podczas, gdy wiele sekcji portalu poświęconych jest podstawowym zagadnieniom, takim jak nawiązać z kimś kontakt lub go zablokować, część informacji ma bardziej informacyjną formułę, skupiającą się na tym, aby pomóc użytkownikom Generacji Z rozpocząć korzystanie z internetu.

Portal dla młodzieży Facebooka to tak naprawdę przewodnik dotyczący całokształtu obecności na Facebooku i zawiera ogólne wskazówki, porady oparte na przykładach, informacje o prywatności i bezpieczeństwie oraz wszystko to, co niezbędne, aby wygodnie korzystać z Facebooka. To także miejsce, w którym można rozmawiać z osobami w swoim wieku o sprawach, które młodzi internauci uznają za ważne.

W sekcji Wskazówki i zasoby informacje są ustrukturyzowane według często przytaczanych porad dotyczących świata rzeczywistego:

Pomyśl (przez 5 sekund), zanim coś powiesz
Zanim opublikujesz wypowiedź, odczekaj chwilę i zadaj sobie pytanie: „Czy będę czuć się swobodnie, czytając to głośno moim rodzicom i dziadkom?”. Zawsze znajdzie się ktoś, na przykład w Twojej szkole, kto lawinowo udostępnia treści w mediach społecznościowych (bliscy dorośli tego typu też się z pewnością znajdą). Nie daj się zmanipulować i nie idź tą drogą. Osobiste szczegóły zachowaj dla najbliższych przyjaciół.

Podstawowe informacje o Facebooku na Portalu dla młodzieży

Jedną z bardziej użytecznych rzeczy w serwisie są informacje związane z polityką danych Facebooka, które podobnie jak w przypadku Google’a zostały zaprezentowane w bardziej przystępny sposób. Wprawdzie nie znajdziemy tam odpowiedzi na każde pytanie, ale też nie przytłacza młodych użytkowników, którzy mogą po prostu szukać podstawowych informacji. Zasadniczo informacje te mają na celu rozwiązywanie problemów, takich jak gromadzenie danych przez serwis Facebook i sposób, w jaki są wykorzystywane.

Jest to w zasadzie tylko strona informacyjna. Co ważniejsze, jest to po prostu miłe źródło informacji skierowane do młodszych użytkowników, gdzie mogą szukać pomocy gdy spotkają się z jakimś problemem podczas korzystania z portalu społecznościowego.

Portal dla młodzieży jest już dostępny od dzisiaj w około 60 językach, w tym w języku polskim pod adresem: facebook.com/safety/youth.

źródło: Facebook via TechCrunch