10 najważniejszych nowości z Google I/O 2018

Dzisiaj odbyła się coroczna konferencja dla programistów Google I/O 2018 – zobacz najważniejsze nowości, które zostały zapowiedziane!

TOP 10 nowości zaprezentowanych podczas Keynote Google I/O 2018

Podczas prezentacji otwierającej konferencję Google I/O 2018, gigant podsumował swoje największe pomysły na ten rok, a podczas wydarzenia pokazano wiele nowości.

Dyrektor generalny Sundar Pichai powiedział, że branża technologiczna zawsze musi być odpowiedzialna za narzędzia i usługi, które tworzy, a następnie ogłoszono wszystko co Google przygotowało na ten rok.

Wkrótce wydana zostanie aktualizacja mobilnego systemu operacyjnego Android P, John Legend użyczył swojego głosu Asystentowi Google, z którego beda mogli korzystać także użytkownicy w Polsce. Gmail będzie mógł napisać za nas prawie całego e-maila na podstawie sugestii, a sztuczna inteligencja opanowała praktycznie wszystkie produkty Google’a.

Przeczytaj także: Zwycięzcami Google Play Awards 2018 są…

Oto lista 10 największych nowości ogłoszonych podczas Keynote otwierającego Google I/O 2018 – w telegraficznym skrócie.

ANDROID P

Żegnaj nawigacjo za pomocą trzech przycisków. Witaj, Dashboard z cyfrowym dobrobytem. Android P przepełniony będzie wieloma informacjami o korzystaniu z mobilnego systemu operacyjnego Google’a i będzie uczył się tego jak z niego korzystamy.

System Android P będzie miał odświeżony wygląd. Kluczowe interakcje, takie jak zmiana aplikacji, odbywać się będzie za pomocą gestów podobnych do tych, które znamy z iPhone’a X. Mamy też nowy panel informacyjny, który wyraźnie pokazuje, jak spędzamy czas na swoim urządzeniu, w tym czas spędzony w aplikacjach, ile razy odblokowaliśmy telefon i ile otrzymaliśmy powiadomień.

Można będzie nawet ustawić limity czasowe dla poszczególnych aplikacji, jeśli chcesz ograniczyć kompulsywne patrzenie na telefon. Android P pojawi się jeszcze tego lata, ale publiczna wersja beta jest dostępna już dziś dla smartfonów od Google’a, OnePlus, Vivo, Essential, Sony, Nokii i innych.

NOWE FUNKCJE ASYSTENTA GOOGLE

Asystent Google będzie mógł przemówić jednym z sześciu dodatkowych głosów w języku angielskim. Użytkownicy będą mogli wybierać spośród nich, aby wybrać najbardziej odpowiedni. Google zadzwoni też w wybrane miejsce oryginalnym głosem Holly, a głos Johna Legenda trafi Asystenta jeszcze w tym roku.

GOOGLE DUPLEX

Być może najbardziej zaskakujący moment dzisiejszego wystąpienia nastąpił, kiedy Sundar Pichai odtworzył nagranie Asystenta Google dzwoniącego do salonu fryzjerskiego. I serio, sztuczna inteligencja rozmawiała z osobą z salonu i umówiła wizytę na cięcie! To brzmiało jak rozmowa dwóch prawdziwych ludzi! Nie dało się wyczuć automatycznego głosu, ani tego, że pracownik salonu rozpoznał, że rozmawia z AI.

Asystent Google zyskuje nowe funkcje, dzięki którym może lepiej konkurować z Alexą Amazona i pokonać ją w AI smarts.

INTELIGENTNE WYŚWIETLACZE Z ASYSTENTEM GOOGLE

Google ogłosiło, że pierwsze inteligentne wyświetlacze z wbudowanym asystentem będą dostępne w lipcu tego roku.

GMAIL MOŻE NAPISAĆ E-MAILA ZA CIEBIE (PRAWIE) SAMODZIELNIE

Google rozszerza swoją funkcję inteligentnych podpowiedzi o bardziej ambitny pomysł: inteligentna kompozycja e-maila, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc w szybszym pisaniu e-maili od podstaw.

Inteligentne pisanie e-maila przez Gmaila
Inteligentne pisanie e-maila przez Gmaila

Czy tworzenie przez Gmaila wiadomości e-mail bez udziału użytkownika jest przerażające? Nie martw się, ponieważ firma nie idzie tak daleko. Zamiast tego nowa funkcja będzie sugerować pełne zdania podczas pisania. Smart Compose pojawi się w nowym Gmailu w ciągu najbliższych kilku tygodni. Użytkownicy GSuite będą musieli poczekać kilka miesięcy.

BARDZIEJ INTELIGENTNE MAPY GOOGLE’A

Mapy otrzymają nowe społecznościowe doświadczenia, które są skierowane bezpośrednio do Yelp i Foursquare. Nowa karta Dla CIebie pozwala śledzić konkretne dzielnice, aby zobaczyć nowe restauracje i firmy, które zyskują popularność wśród innych użytkowników. Można nawet współdziałać z przyjaciółmi w czasie rzeczywistym, aby stworzyć listę miejsc do których wybierzecie się na przykład na obiad.

MAPY GOOGLE’A OTRZYMAJĄ NAWIGACJĘ DLA PIESZYCH W ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI

Mapy Google’a beda teraz niezwykle pomocne dla osób poruszających się pieszo po nowym mieście. Wystarczy skierować kamerę smartfona w dowolne miejsce, a Google łącząc swoje funkcje AI i Street View zapewni interaktywną podróż AR podczas zwiedzania nowych miejsc.

Mapy Google'a - nawigacja dla pieszych (lisek)
Mapy Google’a – nawigacja dla pieszych (lisek wskazujący drogę!)

Dodano także animowanego lisa, który nie pozwoli nam się zgubić i pomylić kierunków podczas wędrówki!

ZDJĘCIA GOOGLE Z MEGA ZAAWANSOWANĄ EDYCJĄ

Zdjęcia Google zyskują nowe funkcje, takie jak możliwość oddzielania obiektów od tła na zdjęciach i wybijania koloru lub włączania tła w czerni i bieli. Zdjęcia Google pozwolą także inteligentnie pokolorować stare czarno-białe zdjęcia.

Nowe funkcje wykorzystują sztuczną inteligencję. Program przeanalizuje Twoje zdjęcia i wyda zalecenia dotyczące szybkich poprawek, takich jak poprawianie jasności itp.

NOWE GOOGLE NEWS – TERAZ ZDOMINOWANE PRZEZ AI

Zaktualizowana aplikacja Google News do obsługi wiadomości skupia się głównie na sztucznej inteligencji. Firma twierdzi, że wykorzystuje uczenie maszynowe do analizowania wszystkich treści publikowanych w internecie w dowolnym momencie i organizuje specjalnie dla użytkownika wszystkie artykuły, filmy i inne materiały. Dostrzega te, które mogą Cię zainteresować, i umieszcza je w indywidualnym podsumowaniu.

GOOGLE LENS MOGĄ KOPIOWAĆ TEKST Z PRAWDZIWEGO ŚWIATA DO TELEFONU

To jest coś, co Google już wcześniej pokazywało, ale teraz wygląda na to, że funkcja jest już gotowa i trafia do Google Lens. Będziemy mogli skierować aparat telefonu na tekst w realnym świecie – powiedzmy zapisane hasło Wi-Fi – a następnie wkleić je do pola tekstowego w smartfonie.

Teraz Google Lens pomoże kupić modne rzeczy. Wciąż nie jest to doskonałe narzędzie do precyzyjnego identyfikowania elementów odzieży, ale Google uważa, że może zbliżyć się wystarczająco do perfekcji. Firma wprowadza nową funkcję dopasowywania stylów, która skanuje coś, na co wskazuje kamera i pomaga kupować ją od sprzedawców internetowych.

Brzmi jak spełnienie marzeń fanów Pinteresta. Ale czy Amazon znajdzie się w tych sklepach?

OBEJRZYJ KONFERENCJĘ

Jeśli nie miałeś okazji obejrzeć konferencji Google I/O 2018 na żywo? To poniżej zamieszczam oficjalne nagranie Google’a. Zacznijcie oglądać od 1:20:00 – pierwsze 1,5 godziny to muzyka i wideo jak widzowie zajmują swoje miejsca w amfiteatrze…

https://youtu.be/ogfYd705cRs

źródło: Google via The Verge