„Olive Kitteridge” to genialny serial, z którego nie dowiesz się jak żyć?

Miniserial pt. „Olive Kitteridge” z Frances McDormand w roli głównej, to produkcja HBO z 2014 roku – jeśli nie mieliście okazji obejrzeć, to warto to nadrobić.

Olive Kitteridge (HBO GO)

Podczas ceremonii Emmy w 2015 roku serial „Olive Kitteridge” aż sześciokrotnie został wyróżniony – jak się okazuje zasłużenie – ale z jakiegoś powodu dopiero po 3 latach usłyszałem przypadkiem od moich znajomych o jego istnieniu. Produkcja HBO była też wielką niespodzianką Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2014 roku.

Serial zdobył nagrody aż w 6 kategoriach, w tym między innymi za najlepszy miniserial, najlepsza aktorka (dla Frances McDormand – dwukrotna laureatka Oscarów w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa w 1996 i 2018 roku) i najlepszy aktor (dla Richarda Jenkinsa). Dla tych z was, którzy zapytają, czy Olive Kitteridge zasłużyła na wszystkie nagrody, mogę śmiało odpowiedzieć „TAK”.

Olive Kitteridge to 4-odcinkowy serial dramatyczny z 2014 roku wyreżyserowany przez Lisę Cholodenko. Produkcja powstała na podstawie bestsellerowej powieści Elizabeth Strout, która otrzymała za nią w 2009 roku nagrodę Pulitzera. W Polsce książkę wydano dwukrotnie pod tytułami „Okruchy codzienności” w 2010 roku i „Olive Kitteridge” w 2014 roku.

Olive Katteridge to smutna i zabawna historia

Akcja miniserialu toczy się w Crosby – małym miasteczku w Nowej Anglii. Tytułowa Olive Kitteridge (Frances McDormand) jest nauczycielką matematyki w szkole średniej. Charakteryzuje ją cięty humor, surowe usposobienie i twarde zasady moralne, za którymi Olive skrywa dobre serce. Jej mąż Henry (Richard Jenkins) prowadzi lokalną aptekę.

Serial koncentruje się na głównej bohaterce i jej relacjach z otoczeniem – przedstawia wydarzenia na przestrzeni 25 lat życia miasteczka. Pokazana jest codzienność Olive i jej zwyczajne, pełne mniejszych i większych problemów życie. Odsłaniane są tajemnice i skrywane związki, przestępstwa i dramaty małej społeczności.

Obsada: Frances McDormand (Fargo, Daleka północ, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri), Richard Jenkins (Spotkanie, Sześć stóp pod ziemią), Bill Murray (Między słowami), John Gallagher Jr. (Newsroom), Peter Mullan (Top of the Lake), Rosemarie DeWitt (Mad Men), Zoe Kazan (Ruby Sparks) oraz Ann Dowd (Panaceum, Pozostawieni)
Reżyseria: Lisa Cholodenko (Wszystko w porządku) Scenariusz: Jane Anderson Producenci: Tom Hanks, Gary Goetzman, Frances McDormand, Jane Anderson
Gatunek: dramat obyczajowy
Liczba odcinków (sezonów): 4 (1)
Rok produkcji: 2014
Kraj: Stany Zjednoczone
Dostępność online: HBO GO

Rewelacyjna Frances McDormand w czteroodcinkowym miniserialu opowiadającym o życiu nauczycielki z małego miasteczka, to coś więcej niż prowincjonalna historia – musicie koniecznie dodać tę pozycję do swojej listy „do obejrzenia”. Szczerze polecam!

Oglądaj na HBO GO
źródło: HBO – Dzięki Cyruś za polecenie!