Fani „Gwiezdnych Wojen” świętują dzisiaj #MayThe4th

Jak co roku, 4 maja fani filmu „Gwiezdne wojny” świętują wyjątkową datę, która w języku angielskim brzmi podobnie jak słynny cytat „May the force be with you”.

Star Wars day - May the 4th be with you

Każdego roku o tej porze fani filmu Star Wars na całym świecie obchodzą swoje nieoficjalne święto: Dzień Gwiezdnych wojen (ang. Star Wars Day). Data nie jest przypadkowa i przypada na 4 maja z tego powodu, że słynny cytat z filmu „niech moc będzie z tobą” brzmi w języku angielskim podobnie do „May the 4th be with You!” (oryginalnie May the force be with you).

Zwrot użyty po raz pierwszy w 1979 r. w prasie, kiedy to pogratulowano w ten sposób wybór Margaret Tatcher na premiera Wielkiej Brytanii. W Los Angeles Dzień Gwiezdnych wojen obchodzony jest 25 maja, czyli w rocznicę premiery pierwszej ekranizacji „Nowa nadzieja”.

W maju swoje premiery miały prawie wszystkie części sagi Star Wars (oprócz siódmej, którą wypuszczono w grudniu). Zabawa słowami bardzo podoba się fanom „gwieznych Wojen” bowiem 5 maja obchodzony jest kolejny dzień „Revenge of the 5th” od angielskiego tytułu 3. części sagi „Zemsta Sithów”.

Przeczytaj także:

Z pewnością z tej okazji pojawi się dzisiaj sporo wydarzeń w internecie – być może gdzieś upolujecie ciekawą promocję związaną z grami, książkami lub filmami. Szukajcie w mediach społecznościowych wpisów z tagami #MayThe4th lub #MayTheFourth!

źródło: Wikipedia