Trampki Gumshoe zrobiono z odzyskanej gumy do żucia…

Guma do żucia na podeszwie? Nie, nie, Gumshoe to całe buty zrobione z odzyskanej „wyżutej” (?) gumy do żucia?

Gumshoe - trampki zrobione z recyklingowanej gumy do żucia

Guma do żucia jest w pewnym sensie powszechnym produktem wśród młodych ludzi i nie tylko, ale konsekwencją tego produktu jest często duża ilość wyżutego produktu pozostawionego na ulicach – tak, ludzie wypluwają ją i przyklejają gdzie popadnie.

Aby zmniejszyć ilość odpadów i śmieci, organizacja Iamsterdam, Explicit Wear oraz firma Gumdrop współpracują przy projektowaniu obuwia z odzyskanej gumy do żucia. Podeszwa butów firmy Gumshoe jest wykonana ze związków nadających się do recyklingu (znanej jako Gum-Tec) produkowanych przez Gumdrop, a te związki składają się w 20% z gumy.

– Odkryliśmy, że guma do żucia jest zrobiona z syntetycznej gumy. Rozbijając ją na części byliśmy w stanie stworzyć nowy rodzaj gumy – mówi Anna Bullus, dyrektor zarządzająca i projektantka w Gumdrop. Około 3,3 mln funtów gumy trafia na chodniki Amsterdamu każdego roku, a sprzątnięcie jej kosztuje miasto miliony dolarów. Projekt wykorzystuje około 2,2 funta (1 kg) gumy na każde cztery pary butów.

Przeczytaj także: Xiaomi we współpracy z Intelem wydają inteligentne buty

Wykorzystana guma z recyklingu została zdrapana z ulic w Amsterdamie (o fujjj). Związki Gum-Tec w postaci granulek są następnie formowane w podeszwę buta, która zawiera również mapę miasta.

Gumshoe- schemat recyklingu gumy do żucia
Schemat recyklingu gumy do żucia do tworzenia podeszw

Zaczęliśmy szukać sposobu, aby uświadomić ludziom ten problem […] Wtedy nasz pomysł przerodził się w produkt, którego ludzie będą chcieli nosić – powiedział Jonathan Van Loon dla The Verge. Van Loon mówi, że związki są tak silne, jak zwykła guma, nawet ma zapach gumy – bez całej jej lepkości.

Projekt Gumshoe to pierwsza na świecie para butów wykonana z gumy do żucia. Oprócz podeszwy, reszta buta wykonana jest ze skóry. Twórcy pracują nad rozwiązaniem pozwalającym klientom na recykling i wymianę podeszwy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Oczywiście za dodatkową opłatą – szkoda tylko, że nie za słoik wyżutej gumy – byłoby mniej śmieci i miałbym pewność, że nosze podeszwy ze swoich gum…

Twórcy chcą rozszerzyć projekt na inne duże miasta i chcą wprowadzić łatwiejszy i bardziej zrównoważony sposób pozbycia się gumy do żucia.

Buty Gumshoe (zdjęcia)

Buty są dostępne w kolorze różowej gumy balonowej, czarnym z czerwonymi podeszwami i elementami skóry. Do sprzedaży trafią w czerwcu tego roku w cenie 190 euro za parę, czyli około 800 zł.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie projektu: www.gumshoe.amsterdam.

źródła: The Verge via Gumshoe