Jutro większość Palaków rozliczy PIT-a przez internet

Jutro mija termin składania zeznań podatkowych PIT za 2017 rok i jestem pewien, że sporo ludzi będzie robiło to przez internet – nic dziwnego, że już ponad połowa Polaków korzysta z tej formy rozliczania.

Blisko połowa Polaków rozlicza PIT w marcu (badanie KPMG 2018)

Według najnowszego raportu KPMG „Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2017” już 56 proc. mieszkańców naszego kraju złoży swoje zeznanie podatkowe PIT za pomocą jednej z metod dostępnych w internecie – to ok. 5 p.p. więcej niż w ubiegłym roku.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków. W grupie badanych nie zostały uwzględnione osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca. Badanie zostało przeprowadzone od 21 do 28 marca 2018 r. Oto najważniejsze wnioski z tegorocznego badania KPMG, którego celem było poznanie, w jaki sposób Polacy rozliczają swój podatek dochodowy za 2017 r.:

  • Co ciekawe z elektronicznego wniosku o przygotowanie zeznania rocznego przez Urząd Skarbowy (PIT-WZ) skorzystało zaledwie 5% podatników.
  • Zdecydowana większość Polaków jest świadoma, że PIT stanowi źródło dochodów samorządu na terenie którego się rozliczają.
  • Zaledwie 6% ankietowanych podatników rozlicza się poza miejscem zamieszkania.
  • Rośnie liczba osób, które przekazują 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – w tym roku OPP wsparło lub zamierza wesprzeć 82% respondentów.
  • Ponad połowa podatników rozlicza się ze współmałżonkiem.
  • Wypełnienie deklaracji podatkowej nie jest czasochłonne, 68% Polaków nie zajmuje to więcej niż 30 minut.

Oto kluczowe wnioski z badania podatników w 2018 roku

Polacy biorący udział w badaniu odpowiadali na pytania dotyczące najważniejszych kwestii związanych z rocznym zeznaniem podatkowym. Zapytano podatników jak oceniają stopień trudności rozliczenia się z urzędem skarbowym, z jakich ulg podatkowych korzystają, czy przekazują 1% podatku na cele charytatywne i w jaki sposób wybierają organizacje pożytku publicznego. Zbadano świadomość podatników, odnośnie zagadnienia, czy podatek PIT stanowi źródło dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Rośnie liczba Polaków, którzy swoje zeznania podatkowe składają przez internet

W tym roku aż 56% podatników skorzysta z możliwości internetowego rozliczenia PIT 2017 z urzędem skarbowym. Jest to wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z zeszłym rokiem.

Jak rozliczamy się z fiskusem? (KPMG 2018)

A gdzie Polacy składają najczęściej swoje zeznania podatkowe? 

Aż 83% robi to w miejscu swojego zamieszkania i zameldowania, 11% w miejscu, w którym mieszka, ale nie jest to miejsce zameldowania, a tylko 6% w miejscu zameldowania, ale nie zamieszkania.

Gdzie POlacy składają roczne zeznania podatkowe?

46% podatników zleca w całości wypełnienie deklaracji PIT komuś innemu.

Równocześnie z roku na rok rośnie liczba respondentów, która rozlicza PIT samodzielnie – w tym roku będzie to już 43% podatników.

Coraz więcej osób rozlicza się samodzielnie (KPMG 2018)

Kto pomaga Polakom w rozliczeniu podatków?

Podczas wypełniania deklaracji PIT najczęściej pomaga nam ktoś z rodziny (35%), później księgowy (33%) a dopiero na trzecim miejscu ktoś ze znajomych (26%).

Z czyjej pomocy korzystamy przy wypełnianiu PIT-a?

Chętnie dzielimy się 1% podatku

Rośnie liczba Polaków, którzy przekazują swój 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym roku aż 82% podatników przekaże swój 1 procent podatku. Skłonność do wsparcia OPP rośnie wraz z dochodami.

Przekazywanie 1% podatku w Polsce

67% podatników, którzy przekazują 1 procent podatku przy wyborze organizacji pożytku publicznego najczęściej kieruje się sugestią lub prośbą znajomych. Blisko co piąta ankietowana osoba, dokonuje wyboru OPP w sposób losowy.

Większość internetowych podatników korzysta z aplikacji e-deklaracje

6 na 10 Polaków, którzy rozliczyli się z urzędem skarbowym przez internet, skorzystało z systemu e-deklaracje udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Z elektronicznego wniosku o przygotowanie deklaracji PIT przez urząd skarbowy (PIT-WZ), skorzystało jedynie 5% podatników.

Najpopularniejsze sposoby rozliczania podatku za 2017 rok
Najpopularniejsze sposoby rozliczania podatku za 2017 rok

40% Polaków korzysta z ulg podatkowych

Niecałe 40% respondentów zadeklarowało, że w rozliczeniu rocznym PIT 2017 skorzysta z dostępnych ulg podatkowych. Najczęściej (67% wskazań) podatnicy korzystają z ulgi podatkowej na dzieci.

Z jakich ulg podatkowych najchętniej korzystają Polacy?
Najczęstsze ulgi wykorzystywane przez Polaków

Rozliczenie podatku nie stanowi dla nas problemu

Roczne rozliczenie podatku nie jest dla większości podatników problematyczne. 58% podatników uważa, że rozliczenie z urzędem skarbowym jest bardzo łatwe lub raczej łatwe. Jednocześnie aż 87% respondentów wyraziło opinię, że coroczne rozliczenie PIT jest zupełnie lub raczej niestresujące.

Wypełnienie PIT-u nie stanowi już problemu

Już 54% Polaków słyszało o akcji „szybki PIT”, która od kilku lat organizowana jest przez Ministerstwo Finansów. Akcja jest najbardziej rozpoznawana przez respondentów w wieku 55 – 64 lata – słyszało o niej 70% Polaków w tej grupie wiekowej.

Rośnie liczba podatników, którym wypełnienie zeznania rocznego PIT zajmuje nie więcej niż 30 minut (68% wskazań). Jest to wzrost o 7 p.p. w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania.

Ile czasu zajmuje podatnikom wypełnienie formularza PIT?
Ile czasu zajmuje podatnikom wypełnienie formularza PIT?

A czy Wy już rozliczyliście za ubiegły rok? Jeśli nie, to najwyższy czas!

źródło: Raport KPMG