„Talk to Books” od Google’a wykorzystuje AI do przeglądania książek

Nowe narzędzie „Talk to Books” od firmy Google pozwala przeglądać zawartość książek (e-booków) przy pomocy zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji (AI).

Talk to Books (eksperyment Google)

Google wydało wczoraj nową eksperymentalną usługę o nazwie „Talk to Books”. Nazwa nowego narzędzi brzmi jakbyśmy mieli rozmawiać z książkami, ale w rzeczywistości demo działa podobnie jak wyszukiwarka głosowa, z tym że podajemy cytaty lub sentencje z książek, które wyszukiwane są w dostępnych tytułach.

We wpisie na blogu dla programistów Google nazywa Talk to Books „całkowicie nowym sposobem eksplorowania książek, wykorzystując sentencje i cytaty, a nie tytuły i nazwiska autorów”.

Eksperyment ma na celu przedstawienie postępów w uczeniu maszynowym, które pozwala komputerom komunikować się w sposób, który wydaje się naturalny. Wystarczy podać pełne zdania, a system przeszuka wszystkie teksty w ponad 100 000 książek, aby znaleźć te, które pasują do zapytania. Zapytanie nie musi być dosłowne i dokładnie takie samo jak w książce, talk to Books znajdzie najlepsze wyniki w oparciu o znaczenie semantyczne na poziomie zdania.

Przeczytaj także: Niagara to najpotężniejszy kanadyjski superkomputer naukowy

Jeśli zadamy pytanie, sztuczna inteligencja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby odpowiedzieć, korzystając z fragmentu jednej z dostępnych książek. 

Talk to Books (eksperyment Google)
Talk to Books (eksperyment Google)

Oficjalna strona internetowa eksperymentu: books.google.com/talktobooks. Obecnie działa tylko w języku angielskim.

Google ostrzega, że ​​Talk to Books jest bardziej kreatywnym narzędziem, niż sposobem na znalezienie konkretnych odpowiedzi. Odpowiedzi nie są sprawdzane pod względem dokładności i trafności, więc nie należy ich używać jako odpowiedź na konkretne zapytanie. Ale na pewno jest to zabawne i łatwo sobie wyobrazić, w jaki sposób można zastosować ten rodzaj technologii, aby produkty konsumenckie, takie jak Asystent Google, były o wiele przyjemniejsze w użyciu.

Talk to Books (przykładowe wyniki wyszukiwania senstencji w książkach)
przykładowe wyniki wyszukiwania sentencji w książkach np. „be or not to be”

Więcej o tym jak działa wyszukiwanie semantyczne w Talk to Books znajdziesz na stronie Google’a: Semantic Experiences

źródło: Google Talk to Books via Android Police