Android wciąż nie może uwolnić się od fragmentacji wersji…

Duże rozdrobnienie wersji systemu Android doskonale widać, gdy porównamy udziały wersji konkurencyjnego mobilnego systemu operacyjnego iOS – zobacz najnowsze dane z 2018 roku.

Dwa tygodnie temu Apple wypuściło nową wersje systemu iOS 11.3, najnowszą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego iOS. Chociaż było to tylko niewielkie odświeżenie systemu iOS 11 (iOS 12 pojawi się jeszcze w tym roku), nadal towarzyszyły mu narzekania użytkowników, którzy natknęli się na problemy i błędy.

Podczas gdy Apple wolałoby, aby jego użytkownicy nie mieli żadnych skarg, wiele komentarzy i spostrzeżeń po każdej aktualizacji pokazuje, że użytkownicy urządzeń mobilnych Apple’a bardzo chętnie aktualizują system na swoich iPhone’ach i iPadach. To zasadnicza różnica między użytkownikami iOS-a i Androida – chociaż Ci drudzy na pewno też by chcieli, często nie mają takiej możliwości.

Każdy, kto kupi nowego iPhone’a, może liczyć na to, że jego urządzenie otrzyma nowe oprogramowanie przez co najmniej kilka lat. Z drugiej strony użytkownicy Androida często pozostają przy wersji, która jest fabrycznie zainstalowana wraz z ich urządzeniem, ponieważ wielu producentów nie przejmuje się aktualizowaniem Androida dla starszych urządzeń.

Jak pokazuje poniższy wykres, 93 proc. urządzeń z systemem iOS ma zainstalowaną wersję systemu iOS 11 (pierwotnie wydanej we wrześniu 2017 r.) lub iOS 10 (z września 2016 r.). Z kolei najnowsza wersja Androida Oreo jest zainstalowany tylko na 1% wszystkich aktywnych urządzeń, podczas gdy 4 na 10 urządzeń działa pod systemem, który ma więcej niż trzy lata. W rezultacie twórcy aplikacji na iOS-a znajdują raczej zunifikowane środowisko, a programiści Androida muszą pracować z głęboko pofragmentowanym systemem…

Udziały wersji mobilnych systemów operacyjnych iOS i Android (styczeń/luty 2018)
Udziały wersji mobilnych systemów operacyjnych iOS i Android (styczeń/luty 2018)

Od dłuższego czasu, ani Google ani Apple nie aktualizowały danych na temat udziału wersji swoich systemów mobilnych, dlatego bazujemy na danych ze stycznia/lutego 2018 roku:

źródło: Statista – Fragmentation Remains an Issue in the Android Universe