SpeedTest stworzy certyfikowany mechanizm testowania jakości internetu

Spółka V-Speed (właściciel SpeedTest) zwyciężyła w zorganizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) konkursie na certyfikowany mechanizm monitorowania jakości dostępu do internetu w Polsce.

Speetest - screen pomiaru

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił, że V-Speed sp. z o.o. (Speed Test) została zwycięzcą konkursu na dostawcę mechanizmu, który pozwoli monitorować jakość usługi dostępu do internetu stacjonarnego w Polsce – porozumienie ze spółką ma zostać podpisane jeszcze w kwietniu 2018 r..

System, który zostanie stworzony będzie składał się między innymi z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne i będzie dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników.

Przeczytaj także: Porównanie pakietów telewizji z internetem w Twoim miejscu zamieszkania

Jaka są zalety certyfikowanego narzędzia do pomiaru prędkości internetu?

Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców.

Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez prezesa UKE nad innymi powszechnie dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.

V-Speed sp. z o.o., uzyskał 178,71 punktów na 220 możliwych do zdobycia, drugie miejsce przypadło ofercie firmy Notel Poland sp. z o.o., która uzyskała 111,56 punktów.

Teraz V-Speed musi przygotować mechanizm, który następnie zostanie wdrożony w formie testowej. Po pozytywnej weryfikacji działania mechanizmu, dostawca otrzyma ważny przez 2 lata certyfikat prezesa UKE.

Certyfikowany mechanizm będzie przeznaczony wyłącznie w przypadku pomiarów do wersyfikacji ofert internetu stacjonarnego. Jednak w ofercie firma V-Speed zadeklarowała, że udostępni również aplikacje pomiarowe do badania szybkości internetu mobilnego, działające na urządzeniach z systemami iOS i Android. Z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne wyniki tych pomiarów będą miały jednak wyłącznie charakter informacyjny.

źródło: informacja prasowa UKE