Operacja Faceblock zaplanowana na 11 kwietnia 2018 r.

W najbliższa środę 11 kwietnia 2018 roku ma odbyć się 24-godzinny bojkot Facebooka pod kryptonimem Operacja Faceblock.

Faceblock (11.04.2018 r.)

W najbliższą środę współzałożyciel i CEO Facebooka Mark Zuckerberg będzie zeznawał przed Kongresem na temat prywatności danych. Jeszcze tego samego dnia, 11 kwietnia 2018 roku, odbędzie się operacja Faceblock.

Jest to jednodniowy bojkot Facebooka i powiązanych z nim aplikacji, w tym Messengera, WhatsAppa i Instagrama. Bojkot będzie trwał 24 godziny i został stworzony w celu zaprotestowania przeciwko wykorzystaniu 87 milionów profili na Facebooku, bez zgody użytkowników, przez Cambridge Analytica. Wykorzystanie danych osobowych bez zgody użytkowników zdaje się naruszać dekret podpisany przez Facebooka z FTC w 2011 roku.

Rzeczniczka operacji Faceblock, Laura Ullman, powiedziała, że ​​bojkot wyśle ​​„mocną wiadomość” do sieci mediów społecznościowych, które mają dostęp do prywatnych danych użytkowników.

Podczas gdy wiele osób usunęło już konto i aplikację Facebooka i w wyniku skandalu, Ullman zauważa, że ​​jest jeszcze wielu, którzy planują brać udział w bojkocie, ale nadal lubią korzystać z Facebooka i innych aplikacji należących do firmy Zuckerberga.

Przeczytaj także: Facebook zna od lat dane połączeń i SMS-ów użytkowników Androida

Ullman sugeruje, że oprócz bojkotu Facebooka, Messengera, WhatsAppa i Instagrama w środę 11 kwietnia Ci, którzy wezmą udział w akcji, napiszą również listy do Zuckerberga i swoich rządów. Jeśli chcesz dołączyć do bojkotu, wejdź na stronę www.facebookblackout.org.

Faceblock (11 kwietnia 2018)
Faceblock (11 kwietnia 2018)

— Wybraliśmy ten dzień, ponieważ chcemy pokazać Zuckerbergowi i rządowi USA, co chcemy zmienić. Obowiązkiem Facebooka jest zarządzanie swoją platformą, ale obowiązkiem rządów jest również zapewnienie firmom ochrony danych i uregulowanie monopolu – mówi Laura Ullman rzeczniczka operacji Faceblock.

Zanim Zuckerberg stanie zeznawać przed Komitetem Energetyczno-Handlowym, będzie zeznawał przed senacką komisji ds. sądownictwa i handlu we wtorek.

źródło: The Guardian – Faceblock campaign urges users to boycott Facebook for a day via phoneArena