45 lat temu wykonano pierwszą rozmowę przez telefon komórkowy!

Minęło 45 lat od czasu, kiedy Martin Cooper wykonał pierwszą na świecie rozmowę przez telefon komórkowy – dzisiaj ciężko byłoby go zmieścić w kieszeni…

Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy – 3 kwietnia 1973 roku
Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy – 3 kwietnia 1973 roku

Dokładnie 45 lat temu, 3 kwietnia 1973 roku Martin Cooper wykonał pierwszą rozmowę przez telefon komórkowy. Był to dziewięciocalowy i ważący ponad kilogram DynaTAC firmy Motorola.

Przed 1973 rokiem telefonia komórkowa była ograniczona do telefonów przenośnych zainstalowanych w samochodach i innych pojazdach. To Motorola była pierwszą firmą produkującą pierwszy przenośny telefon komórkowy.

—Dzwonię do Ciebie z telefonu komórkowego, prawdziwego, przenośnego telefonu komórkowego — powiedział Martin Cooper w rozmowie Joelem Engelem podczas pierwszej rozmowy przez w pełni przenośny telefon komórkowy (3.04.1973). Można powiedzieć, że było to pierwsze epickie strollowanie rywala w historii technologii.

3 kwietnia 1973 r. Martin Cooper, pracownik naukowy i wykonawczy firmy Motorola, wykonał pierwszą mobilną rozmowę telefoniczną z podręcznego sprzętu abonenckiego, dzwoniąc do doktora Joela S. Engela z firmy Bell Labs, jego rywala.

Przeczytaj także: Historia sieci komórkowych od 1G do 5G na infografice

Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy (dr Joel S. Engel i Martin Cooper)
Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy (dr Joel S. Engel i Martin Cooper)

Prototypowy telefon komórkowy używany przez dr. Coopera ważył 1,1 kg (2,42 funta) i mierzył 23 cm długości, 13 cm głębokości i 4,45 cm szerokości. Prototyp oferował czas rozmów wynoszący zaledwie 30 minut, a jego naładowanie trwało aż 10 godzin!

John F. Mitchell szef działu przenośnych produktów komunikacyjnych Motoroli i szef Coopera, odegrał w tym czasie kluczową rolę w rozwoju i projektowaniu przenośnego sprzętu telefonii komórkowej, czyli pierwszej komórki. Mitchell skutecznie lobbował w firmie Motorola, aby opracować urządzenia do komunikacji bezprzewodowej, które byłyby wystarczająco małe, aby można je było wykorzystać w dowolnym miejscu.

John F. Mitchell
John F. Mitchell

Od tego czasu przeszliśmy bardzo długą drogę

W 2017 r. model Motorola DynaTAC 8300 uznano w brytyjskim programie telewizyjnym The Gadget Show za największy wynalazek wszech czasów.

 Kiedy wziąłem do ręki prototyp, czułem, że widzę przed sobą przyszłość — powiedział Martin Cooper, amerykański inżynier z Motoroli i twórca mobilnej rewolucji.

Niezwykłe podejście Coopera skutecznie przyciągnęło uwagę wszystkich dziennikarzy. Zamiast zorganizować prezentację w pomieszczeniu, pokazał działanie telefonu, spacerując po Manhattanie. Nie mając pewności, czy urządzenie zadziała, wybrał numer swojego ówczesnego głównego konkurenta, Joela Engela z AT&T.

45 lat ewolucji (Motorola)
45 lat ewolucji (Motorola)

Martin Cooper wspomina, jak Joelowi odebrało mowę, gdy usłyszał: „Joel, dzwonię do Ciebie z prawdziwego przenośnego telefonu komórkowego”. Cisza w słuchawce była potwierdzeniem ogromnego sukcesu i znaczenia wynalazku, przy użyciu którego Motorola zmieniła świat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

opracowanie własne