43 lata temu Jobs, Wozniak i Wayne założyli Apple

W Prima Aprilis 1 kwietnia 1976 roku, Steve Jobs, Steve Wozniak i Ron Wayne założyli firmę Apple Computer Company, sprzedając komputer Apple-1 za 666 dolarów.

Pierwsze logo firmy Apple zaprojektował Ron Wayne
Pierwsze logo firmy Apple zaprojektował Ron Wayne

Założona 43 lata temu firma Apple przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i przedsiębiorcę Ronalda Wayne’a, projektowała i sprzedawała kompletne, zmontowane zestawy komputerów osobistych. Od 3 stycznia 1977 r. działała formalnie jako spółka Apple Computer Inc., a od stycznia 2007 r. nazwę zmieniono na Apple Inc. w celu odzwierciedlenia zmian w strategii firmy w stronę projektowania, produkcji i sprzedaży szeroko rozumianej elektroniki użytkowej i usług.

Początkowe ambicje Apple’a były dość skromne. Wozniak zaczął pracę nad Apple-1 w ramach swojego hobby, bez konkretnego celu, aby pokazać ludziom z lokalnego klubu komputerowego Homebrew, że nikt nie może się z nim równać.

Jak sam mówi zrobił ten komputer,  aby pokazać ludziom z Homebrew, że można zbudować bardzo niedrogi komputer – prawdziwy komputer, który można zaprogramować za cenę Altaira. (źródło: iWoz. Jak wynalazłem komputer osobisty, współtworzyłem Apple’a i dobrze się przy tym bawiłem.)

Przeczytaj także: „Designed by Apple in California” – to historia 20 lat designu Apple’a

Jobs przekonał Woza, że odniosą większy sukces budując i sprzedając Apple-1 niż rozdając jego projekty. Doprowadziło to do nawiązania współpracy i powstania jednaj z największych firm technologicznych naszych czasów! Jobs i Wozniak byli głównymi motorami Apple’a. Każdy z nich otrzymał 45 procent udziałów w nowej firmie, podczas gdy Wayne otrzymał pozostałe 10 procent.

Umowa partnerska Apple miedzy Wozniakiem, Jobsem i Waynem z 1 kwietnia 1976 roku
Umowa partnerska Apple miedzy Wozniakiem, Jobsem i Waynem z 1 kwietnia 1976 roku

Niecałe dwa tygodnie po założeniu firmy Wayne zarobił na swoich udziałach w Apple 800 dolarów, ale w końcu otrzymał dodatkowe 1500 $, aby zamknąć umowę.

Komputer Apple II to przełom

Na początku 1977 roku Apple było gotowe do wydania swojego przełomowego komputera Apple II. W tym momencie firma zorganizowała finansowanie, które pozwoliło jej rozszerzyć się daleko poza pierwotne skromne początki. Kiedy firma Apple weszła na giełdę w 1980 roku, zarówno Woz, jak i Jobs stali się natychmiastowymi multimilionerami.

Dziś firma jest jest wyceniana najwyżej w historii – czasy na pewno się zmieniły!

źródło: CultofMac