Wszystko, co Apple ogłosiło podczas wydarzenia dla edukacji (27 marca 2018)

Podczas specjalnego wydarzenia poświęconego edukacji, firma Apple zaprezentowała dziś nowego 9,7-calowego iPada z Apple Pencil oraz kilka nowych narzędzi do nauki.

Wszystko, co Apple pokazało podczas konferencji 27 marca 2018 roku

Poniżej znajdziesz podsumowanie wszystkich nowości ogłoszonych dzisiaj przez Apple’a podczas specjalnego wydarzenia „Let’s take a field trip”. Główna gwiazdą konferencji był nowy 9,7-calowy iPad z obsługą rysika Apple Pencil.

Następne nowości to aplikacje mobilne: od nowego rozwiązania Schoolwork dla nauczycieli, do młodzieżowej aplikacji wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość i naprawdę niesamowitej ilości 200 GB darmowego miejsca na dysku iCloud dla studentów.

Oto wszystko, co Apple zaprezentowało na swoim wydaniu edukacyjnym 27 marca 2018 roku… Gdzie obejrzeć całe wydarzenie? Konferencja dostępna jest już w aplikacji Apple Events na iOS-a i Apple TV.

Nowy 9.7-calowy iPad z obsługą Apple Pencil

Gwiazdą wydarzenia Apple Education był nowy 9,7-calowy iPad. Wygląda prawie tak jak obecny 9.7-calowy iPad, który Apple sprzedawał w zeszłym roku, ale dodano do niego obsługę rysika Apple Pencil (w cenie 99 USD za rysik). Reszta jest prawie taka sama: tablet waży około kilograma, ma 10-dniowy czas pracy na baterii, a także opcje łączności Wi-Fi i komórkowej.

Nowy 9,7-calowy iPad ze wsparciem dla Apple Pencil

Jedna rzecz, której brakuje, to klawiatura na magnetyczna złącze, więc można go używać tylko z klawiaturami Bluetooth.

Nowy iPad z klawiatura Bluetooth
Nowy iPad z klawiatura Bluetooth

Cena pozostaje taka sama jak poprzednio: 329 USD za model Wi-Fi 32 GB i 130 USD za model z łącznością komórkową, plus wersja 128 GB, a wszystko to dostępne w trzech znanych kolorach, srebrze, złocie i gwiezdnej szarości.

Więcej o nowym 9,7-calowym iPadzie przeczytasz na stronach internetowych Apple’a.

Nowe aplikacje: Schoolwork i rozszerzona rzeczywistość

Schoolwork jest to nowe narzędzie, które firma Apple przygotowała dla nauczycieli. Aplikacja pozwoli im przypisać cyfrowe materiały informacyjne uczniom z odręcznymi notatkami, pliki PDF i linki do stron internetowych.

Nauczyciele będą również mogli monitorować postępy uczniów w ich zadaniach, a zadania mogą być łączone z innymi aplikacjami na iPada za pomocą nowego narzędzia dla programistów ClassKit. Wielką obietnicą Schoolwork jest jednak prywatność: tylko nauczyciel będzie mógł zobaczyć dane uczniów i wszystko powinno być bezpieczne. Schoolwork pojawi się w czerwcu, więc spodziewamy się go zobaczyć w salach lekcyjnych nie wcześniej niż w następnym roku szkolnym.

Schoolworks
Schoolworks

Aplikacje AR dla klasy

Apple zapowiedziało, że iOS jest największą platformą rozszerzonej rzeczywistości na świecie i zawiera sporo imponujących aplikacji AR, w tym aplikację, która pozwala pokazać obraz tak blisko, jak pociągnięcia pędzlem. Aplikacje AR pozwolą na przykład studentom medycyny lepiej poznać anatomię zwierząt i człowieka.

Nie ulega wątpliwości, że AR zmieni radykalnie sposób, w jaki obecne pokolenie będzie poznawało świat z naprawdę bliska!

Aktualizacja pakietu iWork do obsługi Apple Pencil

Pages, Numbers i Keynote obsługują teraz Apple Pencil, przy czym prawdopodobnie największa zmiana dotyczy aplikacji Pages (aplikacja do edycji dokumentów, alternatywa Apple’a dla Microsoft Word), w której można teraz nanosić adnotacje, pisać ręcznie i importować rysunki.

Adnotacje są szczególnie ciekawe, ponieważ są inteligentnie powiązane z rzeczywistym słowem, które opisujemy. Teraz można także używać Pages jako narzędzia do tworzenia książek i istnieje wsparcie dla wielu użytkowników w tzw. edycji grupowej. To było coś, co można zrobić na komputerze Mac z aplikacją iBooks Creator, a teraz wiele funkcji pojawia się na iPadzie.

Edycja grupowa w aplikacji Pages
Edycja grupowa w aplikacji Pages

200 GB darmowego miejsca na pliki iCloud dla studentów

Kto chce mieć więcej niż 5 GB miejsca na usługi iCloud? A raczej kto nie … nie miałbym nic przeciwko. Cóż, Apple daje teraz tylko studentom 200 GB darmowego miejsca w chmurze iCloud, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem szkoły. Zazwyczaj Apple pobiera 3 USD miesięcznie za 200 gigabajtów pamięci masowej w chmurze, więc oznacza to roczne oszczędności w wysokości 36 USD dla studentów – to niezła oferta!

Udostępniony iPad

Jest to funkcja umożliwiająca szkole udostępniania jednego iPada wielu uczniom. Teraz przydałoby się to zwykłej rodzinie, ale niestety Apple nie dodał takiej funkcji dla klientów indywidualnych.

Oto nowy spot promujący iPada dla edukacji:

50 USD Logitech Crayon

Apple Pencil innej firmy to zupełnie nowa koncepcja, ale teraz mamy ją dzięki Logitech Crayon. To jest alternatywa Apple Pencil za połowę ceny: kosztuje tylko 50 USD.

Logitech Crayon
Logitech Crayon

źródło: Apple via phoneArena