Jak wygląda korzystanie z internetu w polskich województwach? (luty 2018)

Zobacz najnowsze dane (za luty 2018 roku) opublikowane przez Gemius dotyczące sposobów w jaki Polacy korzystają z internetu w poszczególnych województwach.

Jak Polacy korzystają z internetu w poszczególnych województwach? (luty 2018)
Jak Polacy korzystają z internetu w poszczególnych województwach? (luty 2018)

Najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w lutym 2018 roku na temat korzystania z internetu w polskich województwach:

  • polscy internauci spędzili w sieci średnio 2 godz. i 6 min w ciągu dnia,
  • w większości województw internauci to mężczyźni, tylko w 2 województwach kobiety stanowią ponad połowę internautów,
  • najwięcej, bo aż 70,61% internatów z mazowieckiego korzysta z internetu zarówno na komputerach jak i na urządzeniach mobilnych,
  • najwięcej użytkowników, którzy korzystają do łączenia się z internetem wyłącznie z urządzeń mobilnych mieszkają w województwie lubuskim (23%),
  • najdłużej w ciągu dnia surfują po internecie mieszkańcy województwa mazowieckiego: średnio 2 godz. 21 min,
  • najkrócej w ciągu dnia po sieci buszują mieszkańcy województwa opolskiego, aż o pół godziny od rekordzistów: 1 godz. 51 min,

W lutym 2018 roku średni dzienny czas poświęcony na przeglądanie internetu był najwyższy wśród mieszkańców Mazowsza. W województwie pomorskim odnotowano największy udział kobiet w sieci. Z kolei w Lubuskiem najwięcej internautów korzystało wyłącznie z urządzeń mobilnych. Sprawdź najnowszą analizę Gemiusa poświęconą aktywnościom online Polaków w poszczególnych województwach.

Zobacz także: Jak Polacy korzystają z internetu i usług telekomunikacyjnych?

Polacy spędzali w lutym średnio 2 godziny i 6 minut dziennie w sieci

Internauci w Polsce spędzili w zeszłym miesiącu w sieci średnio 2 godz. i 6 min. Najwięcej czasu na przeglądanie internetu poświęcili mieszkańcy Mazowsza. Średni czas surfowania przypadający na jednego mieszkańca województwa mazowieckiego wyniósł 2 godz. 21 min dziennie.

Na drugim miejscu uplasowały się województwa łódzkie i śląskie, gdzie średni dzienny czas spędzony przez użytkownika w sieci był równy 2 godz. i 13 min.

Średni czas korzystania z internetu w województwach Polski (luty 2018)
Średni czas korzystania z internetu w województwach Polski (luty 2018)

Tylko w trzech województwach mieszkańcy spędzili w internecie mniej niż dwie godzinny dziennie. Najkrócej po sieci surfowali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (1 godz. 58 min), lubuskiego (1 godz. 57 min) i opolskiego (1 godz. 52 min).

Województwo pomorskie z największym udziałem kobiet w sieci

W przeważającej części województw większy odsetek internautów stanowili mężczyźni. Tylko w dwóch z szesnastu udział kobiet wśród korzystających z sieci przekroczył 50 proc. Najbardziej „kobiecymi” województwami było pomorskie (52 proc.) oraz mazowieckie (51 proc.).

Z kolei największy odsetek panów surfujących po sieci odnotowano w Świętokrzyskiem i Lubuskiem (54 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet). Również w tych województwach różnica między udziałem kobiet i mężczyzn korzystających z internetu była największa.

Udział kobiet i mężczyzn wśród internautów w poslkich województwach (luty 2018)
Udział kobiet i mężczyzn wśród internautów w poslkich województwach (luty 2018)

W Lubuskiem 23 proc. internautów korzysta wyłącznie z urządzeń mobilnych

Gemius sprawdził, za pomocą jakich urządzeń internauci łączyli się z siecią w lutym bieżącego roku. We wszystkich województwach większość osób korzystała z internetu zarówno przy użyciu komputerów, jak i urządzeń mobilnych. W województwie mazowieckim odsetek ten wynosił aż 70 proc., a w Lubuskiem tylko 55 proc. Pozostałe 45 proc. internatów województwa lubuskiego wybrało tylko jeden rodzaj urządzenia do surfowania po sieci: 22 proc. korzystało z komputerów osobistych i laptopów, a 23 proc. z urządzeń mobilnych.

Jakich urządzeń do łaczenia z internetem używają internauci wg województw (PC, tablet, mobile) - luty 2018
Jakich urządzeń do łaczenia z internetem używają internauci wg województw (PC, tablet, mobile)

Odsetek osób łączących się z internetem wyłącznie za pomocą smartfonów i tabletów w Lubuskiem był najwyższy ze wszystkich województw. W pozostałych odsetek internautów wyłącznie mobilnych nie przekroczył 20 proc. W województwie opolskim z kolei odnotowano najwyższy udział osób, które łączyły się z siecią tylko za pomocą komputerów osobistych i laptopów (ponad 26 proc.), a najniższy odsetek, niespełna 18 proc., był w województwie pomorskim.

źródła:  badanie Gemius/PBI, luty 2018 r., Jak Polacy korzystają z internetu w poszczególnych województwach?