Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Koniec z naciąganiem przez SMS-y i większa ochrona abonentów

Sejm przyjął nowelizację prawa telekomunikacyjnego, w dwóch ważnych dla obywateli obszarach: dotyczących SMS-ów premium oraz ujednolicenia przepisów,dotyczących ochrony abonentów.

Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło ograniczyć nieuczciwe praktyki związane z szeroko pojętymi usługami premium rate, czyli SMS-ach o podwyższonej opłacie. Główny cel przygotowanej nowelizacji to kompleksowa ochrona konsumentów, ale i wyposażenie regulatora rynku telekomunikacyjnego w dodatkowe, skuteczne narzędzia.

Najważniejsze zmiany w uchwalonej nowelizacji obejmują między innymi:

Stop naciągaczom wysyłającym SMS-y Premium ? ? ?

Obecnie abonenci mogą określić, czy chcą, i do jakiej kwoty, korzystać z usługi SMS-ów o podwyższonej opłacie. Dzięki temu skończą się nadużycia nieuczciwych firm wysyłających drogie SMS-y. Jeśli nie określimy żadnego progu, domyślnie zostanie on ustawiony na kwotę maksymalną 35 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, abonent musi zostać o tym poinformowany i automatycznie zostanie nałożona blokada połączeń na numery premium.

Obecnie blokada jest uruchamiana dopiero na żądanie abonenta. Ustawa wprowadza także całkowity zakaz usług Premium Rate niewpisanych do rejestru usług, prowadzonego przez prezesa UKE. Ponadto abonent będzie musiał wyrazić zgodę na świadczenie usług bezpośrednio przed rozpoczęciem świadczenia, co zwiększy świadomość abonentów co do charakteru zamawianej usługi – np. cyklicznej, powtarzalnej usługi SMS premium.

Przeczytaj także: Koniec z SMS-owymi nadużyciami i nieuczciwymi praktykami

Oto szczegółowe informacje na temat wprowadzonych 22 marca br. zmian

Ochrona abonenta przed nieprzewidzianymi rachunkami za usługi o podwyższonej opłacie i niechcianymi usługami:

Uporządkowanie rejestru usług o podwyższonej opłacie, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (regulator rynku telekomunikacyjnego):

Nowe narzędzia Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

Prezes UKE będzie mógł w drodze decyzji nakazać:

Dostosowania wymagały także te przepisy Prawa telekomunikacyjnego, które odnosiły się do obowiązków operatorów względem abonentów, mające zapewnić mu taką ochronę, jaka dzisiaj wynika z przepisów ustawy o prawach konsumenta.

Najważniejsze zmiany:

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Exit mobile version