Facebook zna od lat dane połączeń i SMS-ów użytkowników Androida

Możesz sprawdzić archiwum z danymi, które wykorzystują algorytmy Facebooka – jeśli masz telefon z Androidem, to wśród nich znajdziesz informacje do kogo dzwoniłeś, SMS-y i wiele innych…

Zobacz, jakie dane udostepniłes Facebookowi? (archiwum danych)

Aplikacji Messenger oferuje wygodne śledzenie wszystkich połączeń i wiadomości. Ale Facebook robił to już ukradkiem na niektórych urządzeniach z systemem Android do października 2017 roku, wykorzystując starsze API Androida do obsługi uprawnienia.

W zeszłym tygodniu pewien człowiek z Nowej Zelandii przeglądał opasłe archiwum swoich danych zebranych przez Facebooka. Podczas skanowania informacji przechowywanych przez Facebooka na temat jego kontaktów, Dylan McKay odkrył coś niepokojącego: Facebook miał także około dwuletnie metadane na temat połączeń telefonicznych z jego telefonu z Androidem, w tym nazwiska, numery telefonów i długość każdego połączenia wykonanego lub odebranego.

Ta praktyka portalu społecznościowego wzburzyła wielu innych użytkowników Facebooka, którzy zaczęli masowo kasować dane i usuwać swoje profile. Nawet Elon Musk zawiesił wszystkie profile firmowe jego imperium na platformie Zuckerberga.

Archiwum danych na Facebooku może zawierać dane rejestru połączeń dla określonego urządzenia z Androidem, którego używaliśmy nawet 3 lata temu –  wraz z metadanymi wiadomości SMS i MMS.

Przeczytaj także: 1Password pozwala sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione

Jak pobrać archiwum ze swoimi danymi z Facebooka?

Możesz pobrać informacje ze strony z ustawieniami. Aby pobrać swoje informacje:

  • Kliknij ikonę w prawym górnym rogu dowolnej strony Facebooka i wybierz opcję Ustawienia.
  • Kliknij opcję Pobierz kopię swoich danych z Facebooka znajdującą się u dołu sekcji Ustawienia → Ogólne konta.
  • Kliknij opcję Uruchom moje archiwum.
Pobierz kopie swoich danych z Facebooka (Ustawienia)
Pobierz kopie swoich danych z Facebooka (Ustawienia)

Gdy archiwum będzie gotowe, Facebook poinformuje Cię e-mailowo o możliwości pobrania pliku. Ze względów bezpieczeństwa link wygasa w ciągu kilku dni. Po ich upływie konieczne będzie ponowne zainicjowanie procesu pobierania. Aby uzyskać możliwość pobrania pliku zawierającego Twoje dane, musisz wprowadzić hasło.

Przygotowywanie kopii danych z Facebooka
Przygotowywanie kopii danych z Facebooka

Przesyłanie kontaktów do Facebooka jest opcjonalne, a instalacja aplikacji wyraźnie żąda pozwolenia na dostęp do kontaktów. Użytkownicy mogą usuwać dane kontaktowe z ich profili za pomocą narzędzia dostępnego przez przeglądarkę internetową. Archiwum na Facebooku obejmuje także wszystkich reklamodawców, z którymi Facebook podzielił się Twoimi danymi kontaktowymi…

Sprawdź jakie kategorie danych z Facebooka są dla Ciebie dostępne?

Skandal z Cambridge Analytica na Facebooku, wyjaśniony

Facebook wykorzystuje dane kontaktów telefonu w ramach swojego algorytmu rekomendacji znajomych. W najnowszych wersjach aplikacji Messenger dla urządzeń z systemem Android i Facebook Lite użytkownicy otrzymują bardziej wyraźne żądanie dostępu do dzienników połączeń i dzienników SMS na urządzeniach z Androidem. Ale nawet jeśli użytkownicy nie udzielili tego pozwolenia Messengerowi, mogli przez lata nieświadomie udostępniać je przez aplikacje mobilne Facebooka – ze względu na sposób, w jaki Android obsługiwał uprawnienia dostępu do dzienników połączeń w przeszłości.

Jeśli przyznałeś uprawnienia dostępu do kontaktów podczas instalacji Facebooka na Androida kilka wersji wcześniej – w szczególności przed Androidem 4.1 (Jelly Bean) – to zezwolenie przyznało domyślnie dostęp Facebookowi do dzienników połączeń i wiadomości SMS.

Historia połączeń telefonicznych zbieranych przez Facebooka
Historia połączeń telefonicznych zbieranych przez Facebooka

Struktura uprawnień została zmieniona w interfejsie API Androida w wersji 16. Jednak aplikacje na Androida mogły ominąć tę zmianę, jeśli były napisane do wcześniejszych wersji interfejsu API, więc interfejs API serwisu Facebook mógł nadal uzyskiwać dostęp do danych połączeń i SMS-ów. Google wycofało wersję 4.0 API w październiku 2017 r. – punkt, w którym znaleziono najnowsze metadane połączeń w danych użytkowników Facebooka. Apple nigdy nie zezwoliło na cichy dostęp do danych połączeń na urządzeniach z systemem iOS.

Facebook zapewnia użytkownikom możliwość usuwania zebranych danych kontaktowych ze swoich kont, ale nie jest jasne, czy usunięte zostaną tylko kontakty, czy też wyczyszczone zostaną metadane połączeń i wiadomości SMS. Po wyczyszczeniu danych kontaktowych moje kontakty i połączenia były nadal w archiwum, które pobrałem następnego dnia – choć może to wynikać z tego, że archiwum było wciąż w pamięci podręcznej…

Jak zawsze, jeśli naprawdę zależy Ci na prywatności, nie powinieneś zezwalać na dostęp do swojej książki adresowej i danych rejestru połączeń dla jakiejkolwiek aplikacji mobilnej, nie tylko Facebookowi.

źródło: ArsTechnica