Jak zapisać stronę internetową do PDF-a z adnotacjami na iPhonie i iPadzie?

Sprawdź, w jaki sposób łatwo i szybko zapisać zrzut ekranu całej strony internetowej (WWW) na iPhone’ie lub iPadzie z systemem iOS 11 do pliku PDF, wraz z własnymi adnotacjami i rysunkami.

Istnieje wiele różnych sposobów, aby utworzyć i zapisać całe mobilne strony internetowe, wpisy lub artykuły wprost z przeglądarki do pliku PDF. Znacznie powszechniejsze są zrzuty ekranu robione na komputerach PC lub Mac, ale równie łatwo można to robić na urządzeniach mobilnych z systemem iOS (iPhone, iPad).

W zakładce Udostępnij mobilnej przeglądarki internetowej Safari na iOS-a można łatwo przeoczyć niektóre przydatne, w szczególności na iPhonie. I właśnie tam znajdziesz przycisk do utworzenia pliku PDF ze strony internetowej.

Domyślnie znajduje on się na samym końcu, więc nie zawsze o nim pamiętamy albo w ogóle docieramy. Poniżej znajdziesz poradnik krok po kroku jak zrobić własnego PDF-a ze strony mobilnej, bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji mobilnych.

Przeczytaj także: Jak zrobić zrzut ekranu na iPhone’ie?

Instrukcja: jak zapisywać strony internetowe jako pliki PDF i dodawać adnotacje pod iOS-em?

Na początek otwórz w przeglądarce mobilnej Safari na iPhone’ie lub iPadzie z systemem iOS 11 lub nowszym wybraną stronę internetową, którą chcesz w całości zapisać do pliku PDF.

  1. Po przejściu na stronę lub artykuł, który chcesz przekonwertować do PDF-a, kliknij ikonę udostępniania Ikona udostępniania (iOS) w dolnym pasku stanu.
  2. Jeśli nie widzisz opcji Utwórz plik PDF, przesuń palcem od prawej do lewej nad ikonami (Kopiuj, Drukuj, Dodaj do listy Czytelnia, Dodaj zakładkę itd.).
  3. Wybierz opcję Utwórz PDF.
  4. Wybierz ikonę flamastra ikona rysowania (iOS)w prawym górnym rogu, aby dodać adnotację do pliku PDF. Mogą to być Emoji, tekst napisany odręcznie lub jedną z 3 czcionek, rysunki odręczne w różnych kolorach i różnym narzędziem (ołówek, flamaster itp.). Oczywiście nie musisz dodawać własnych zaznaczeń i dopisków, aby zapisać oryginalną stronę.
Krok po kroku: Zapisywanie strony WWW do utworzonego pliku PDF na iPhonie
Krok po kroku: Zapisywanie strony WWW do utworzonego pliku PDF na iPhonie
  1. Po wykonaniu własnych notatek, kliknij Gotowe w lewym górnym rogu.
  2. Teraz wybierz opcję Zachowaj plik w… lub Usuń PDF (jeśli nie chcesz zachowywać pliku).
  3. Utworzony plik PDF ze strony WWW możesz zapisać w pamięci iPhone’a lub iPada lub na dysku iCloud Drive, aby otworzyć plik na innym urządzeniu.

Oto jak wyglądają ostatnie kroki zapisywania gotowego pliku PDF: 

Zapisywanie strony internetowej do pliku PDF na iPhonie
Krok po kroku: Zapisywanie strony internetowej do pliku PDF na iPhonie

Jeśli chodzi o wybór lokalizacji do zapisania pliku PDF pamiętaj, że będziesz potrzebować aplikacji Pages lub innej zgodnej aplikacji, aby móc wybrać opcję Na moim iPhonie.

Utworzony w ten sposób plik PDF jest w pełni edytowalny, można kopiować z niego tekst i zapisywać do innych dokumentów.

źródło: materiały własne