Operator komórkowy Orange Polska przedstawił plan wdrożenia sieci 5G w Polsce – poznaj najważniejsze założenia uruchomienie sieci nowej generacji 5G.
Orange Polska zakłada uruchomienie pierwszych testów sieci mobilnej nowej generacji 5G w 2019 roku i jej pierwsze wdrożenia w latach 2020-2021. Podczas prezentacji planów operatora towarzyszył pokaz przeprowadzony przez firmę Nokia, obrazujący praktyczne wykorzystanie możliwości, jakie niesie ze sobą sieć 5G.
Orange podkreśla, że najbardziej kluczowym elementem wprowadzenia sieci kolejnej generacji 5G w naszym kraju będzie dostępność odpowiednich zasobów pasma.
Architektura sieci radiowej i szkieletowej, bezpieczeństwo sieci, praca przy standardzie 5G, testy, współpraca międzyoperatorska, współdziałanie w ramach Grupy Orange oraz dialog z regulatorami rynku – to kluczowe obszary prac nad 5G przedstawione przez Orange Polska.
Przeczytaj także: „Strategia 5G dla Polski” – rozpoczęły się konsultacje publiczne
Od czego zacznie Orange przy uruchamianiu sieci 5G w Polsce?
Planowane działania w pierwszej kolejności obejmą budowę ekosystemu biznesowego, który pozwoli wdrażać 5G i pierwsze rozwiązania. Testy, które na początku obejmą odizolowane od siebie obszary, a później, wraz z postępami prac, rozwiązania obejmujące wszystkie elementy sieci, planowane są na 2019 rok.
Prezes Orange Polska Jean-François Fallacher pokreślił, że nowa technologia sieci będzie miała ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego, ale dla całej polskiej gospodarki. 5G to szybsza sieć mobilna, minimalne opóźnienia, możliwość wydzielenia warstw sieci na konkretne potrzeby klientów biznesowych. Dlatego operator już teraz przygotowuje się do wdrożenia tej technologii, rozbudowując sieć światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy.
W 2020-2021 roku Orange chce zaoferować polskim klientom usługi oparte na sieci 5G – ale to zależy od dostępności pasm częstotliwości 3,6 i 3,8 GHz
Kluczowe znaczenie dla wdrożenia 5G w Polsce w latach 2020-2021 będzie miało pozyskanie przez operatorów pasm w częstotliwościach 3,6 i 3,8 GHz – jedynych, które w krótkim czasie mogą być przeznaczone do budowy sieci nowej generacji.
Przygotowane przez Nokia demo, które zostało zaprezentowane w siedzibie Orange Polska pokazuje, jak ważne są odpowiednie zasoby pasma, bez których wdrożenie sieci 5G będzie niemożliwe. Zakładało ono transfer danych z prędkością 6,2 Gb/s, z wykorzystaniem stworzonego specjalnie na potrzeby pokazu bloku pasma o szerokości 400 MHz oraz techniki 8×8 MIMO (8 anten nadawczych i anten odbiorczych w urządzeniu). Pozwoliło to na przesłanie produkowanego na żywo obrazu i dźwięku w rozszerzonej rzeczywistości do urządzeń końcowych.
Obecnie takie warunki można w Polsce stworzyć wyłącznie w laboratorium i na krótkich odcinkach, gdyż najszerszym pasmem dostępnym dziś dla operatorów w częstotliwości 3,5 i 3,7 GHz jest 28 MHz.
Program 5G zaprezentowany przez Orange Polska pozostaje w synergii z rozbudową sieci światłowodowej. Dzięki największemu w historii firmy programowi inwestycyjnemu łącza o bardzo wysokiej przepustowości dostępne są już ponad 80 miastach w Polsce.
W przyszłości mogą one posłużyć do tworzenia nowych punktów dostępu do sieci 5G. Także prowadzone w oparciu o sieć 4G LTE testy rozwiązań takich jak wirtualizacja radiowej sieci dostępowej oraz służąca do budowy sieci Internetu Rzeczy (IoT) technologia LTE-M, pozwalają zdobywać doświadczenia niezbędne do wdrożenia w Polsce sieci mobilnej 5 generacji.
źródło: biuro prasowe Orange