Dlaczego warto złożyć wniosek PIT-WZ?

Nowy PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, który wypełni za ciebie PIT-37, a ty go zatwierdzisz lub odrzucisz.

Szybki PIT - Złóż wniosek PIT-WZ

Za pomocą PIT-WZ można przesłać do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu oraz dane organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% swojego podatku.

Na podstawie wniosku PIT-WZ i informacjach od płatników PIT-11; PIT-R; PIT-8C; PIT-40A/11A urząd skarbowy sporządzi zeznanie podatkowe PIT-37, a następnie udostępni je na Portalu Podatkowym. Podatnik może zaakceptować lub odrzucić przygotowany przez urząd PIT-37.

Każdy, kto uzyskał w 2017 roku przychody, które należy ująć w zeznaniu podatkowym PIT-37 może złożyć wniosek nowy PIT-WZ, zobacz dlaczego warto to zrobić?

Co to jest PIT-WZ?

PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy.

 • Za jego pomocą prześlesz do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu oraz dane organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku.
 • Na jego podstawie i opierając się na informacjach od płatników PIT-111; PIT-R2; PIT-8C3; PIT-40A/11A4 urząd skarbowy spo- rządzi dla ciebie zeznanie podatkowe PIT-375 i udostępni je na Portalu Podatkowym6.
 • Ty tylko zaakceptujesz lub odrzucisz przygotowane przez urząd zeznanie.

Przeczytaj również: Aplikacja mObywatel teraz także na iPhone’ie (iOS)

Czego potrzebujesz do złożenia wniosku PIT-WZ online?

 1. Dostęp do internetu – system działa w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych (w ich aktualnych wersjach, wspieranych przez ich producentów oraz w wersjach poprzednich, niższych o 1 wersję od aktualnej). Aby pobrać złożony dokument, należy mieć także zainstalowany program do odczytu plików w formacie PDF (np. Adobe Acrobat Reader – wersja 10.1.9 lub wyższa).
 2. Dane niezbędne do podpisania wniosku PIT-WZ i akceptacji udostępnionego na jego podstawie PIT-37. Można użyć jednego z podpisów: 
  • dane autoryzujące – jest to bezpłatny podpis elektroniczny. Wystarczy podać swoje dane (imię, nazwisko, NIP albo PESEL, datę urodzenia) oraz kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu podatkowym złożonym za rok 2016. System wskaże, jakie dane należy podać,
  • Profil Zaufany – bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć w prawie każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do podpisu wystarczy kod autoryzacyjny wysłany na kanał autoryzacji.
  • kwalifikowany podpis elektroniczny – płatny, elektroniczny podpis, służący do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN.
 3. Adres e-mail – na ten adres zostanie wysłana informacja z urzędu skarbowego o udostępnieniu zeznania podatkowego PIT-37, sporządzonego na podstawie PIT-WZ. Adres ten jest także potrzebny do tego, aby zapisać wniosek PIT-WZ i go później odszukać, wysłać, sprawdzić status przetworzenia wysłanego wniosku i zeznania oraz zaakceptować albo odrzucić rozliczenie PIT-37, które udostępni urząd skarbowy.

Do kiedy można złożyć wniosek PIT-WZ?

Jeśli rozliczasz się za rok 2017, wniosek PIT-WZ możesz złożyć od 1 stycznia do 16 kwietnia 2018 r.

Terminy składania wniosku PIT-WZ
Terminy składania wniosku PIT-WZ

Jak można złożyć wniosek PIT-WZ?

KROK 1. Złóż wniosek za pomocą:

 • formularza online na Portalu Podatkowym,
 • formularza interaktywnego w systemie e-Deklaracje,
 • przez aplikację e-Deklaracje Desktop,
 • systemu teleinformatycznego banków krajowych i SKOK.

We wniosku podaj:

 • informację o kosztach uzyskania przychodu, odliczeniach, wyborze Organizacji Pożytku Publicznego (OPP),
 • adres e-mail, na który zostanie wysłana informacja o sporządzeniu PIT-37.

Zwróć uwagę na status! Tylko status „200” oznacza, że wniosek został poprawnie złożony.

KROK 2. Urząd skarbowy przygotuje PIT-37

 • urząd zrobi to w ciągu 5 dni roboczych, ale nie wcześniej niż 15 marca 2018 r.
 • informacja o tym, że PIT-37 jest gotów, trafi na adres e-mail wskazany przez podatnika we wniosku,
 • urząd udostępni podatnikowi PIT-37 na Portalu Podatkowym.

KROK 3. Zaakceptuj PIT-37 lub go odrzuć

 • sprawdź, czy twój roczny PIT-37 jest poprawnie wypełniony i czy zawiera wszystkie dane,
 • zaakceptuj go lub odrzuć,
 • masz na to czas do 30 kwietnia 2018 r.

Czy złożenie wniosku PIT-WZ to obowiązek?

Nie, jednak jest to duże ułatwienie w składaniu rocznego rozliczenia podatku, ponieważ to urząd skarbowy sporządza dla ciebie rozliczenie. Złożenie wniosku PIT-WZ nie oznacza złożenia zeznania podatkowego za 2017 r. Dopiero na podstawie tego wniosku urząd skarbowy sporządza zeznanie podatkowe PIT-37 dla podatnika.

Więcej informacji na temat wniosku PIT-WZ oraz szczegółową instrukcję znajdziesz na stronach  internetowych Ministerstwa Finansów.

Dlaczego zatem warto złożyć wniosek PIT-WZ?

Oszczędzamy czas i minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. W przypadku wniosku PIT-WZ to urząd skarbowy przygotuje dla nas zeznanie, a rozliczenie dochodów za rok 2017 zajmie nam nie więcej niż kilka minut.

źródło: Ministerstwo Finansów