14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi (3,14)

Każdego roku 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi za sprawą wyjątkowej daty, która w Stanach Zjednoczonych zapisywana jest w formacie 3.14 (miesiąc.dzień) – czyli pierwsze trzy cyfry liczby π.

Dzień liczby Pi (Google Doodle)

Święto liczby π obchodzone jest każdego roku, szczególnie przez studentów i kręgi akademickie związane z naukami ścisłymi.  Datę 14 marca została wybrana na obchody Dnia liczby Pi ze względu na skojarzenie amerykańskiego zapisu daty 3.14 z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi czyli 3,14.

Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie i Polsce, święto to nie jest było spopularyzowane u nas, ale coraz częściej spotyka się lokalne inicjatywy, które organizują z tej okazji specjalne wydarzenia.

W Polsce obchodzimy 12 marca Dzień Matematyki za sprawą Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 4000 szkół.

Zapisy dat są często powodem do świętowania różnych dni związanych z liczbami, na przykład 22 lipca, obchodzony jest z kolei Dzień aproksymacji liczny Pi, według zapisu daty 22/7≈3,1428. Dwa lata temu obchodziliśmy wyjątkowy Dzień Liczby Pi, ponieważ zapis był 3.14.15, czyli pięć kolejnych cyfr π.

Po raz pierwszy zaczęto obchodzić ten dzień w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.

Zobacz także milion cyfr po przecinku liczby pi (π) na stronie: One million digits of pi