Niagara to najpotężniejszy kanadyjski superkomputer naukowy

Technologia Lenovo ThinkSystem zwiększa wydajność „Niagary” — najpotężniejszego superkomputera w Kanadzie.

Niagara (SciNet, Lenovo) - kanadyjski superkomputer naukowy

  • Najwydajniejszy kanadyjski superkomputer do zastosowań naukowych Niagara jest teraz dostępny dla naukowców ze wszystkich dziedzin z całego kraju. Umożliwia on wielkoskalowe obliczenia zbiorów big data wymagane do takich zastosowań, jak sztuczna inteligencja, badania zmian klimatycznych, modelowanie, astrofizyka itp.
  • Kompleksowy system Lenovo obejmujący 1500 wysokowydajnych węzłów o wysokiej gęstości ThinkSystem SD530, szybkie rozwiązania sieciowe Infiniband oraz zaawansowaną pamięć masową DSS-G oferuje moc obliczeniową rzędu ponad 3 petaflops oraz 12 petabajtów pamięci masowej.
  • Komputer jest przykładem realizacji strategii Lenovo zakładającej rozwiązywanie największych problemów ludzkości przy użyciu rozwiązań superkomputerowych.

Lenovo Data Center Group wraz ze SciNet na Uniwersytecie w Toronto, Compute Ontario i Compute Canada poinformowały o dodaniu 1500 węzłów superkomputerowych o wysokiej gęstości i wydajności Lenovo ThinkSystem SD530 do Niagary — najwydajniejszego w Kanadzie superkomputera naukowego.

Zapotrzebowanie na wysokowydajne systemy komputerowe do badań ilościowych rośnie bardzo szybko, a najnowsza rozbudowa mocy obliczeniowej pomoże kanadyjskim naukowcom w uzyskiwaniu cennych wyników w badaniach nad sztuczną inteligencją, zmianami klimatycznymi i oceanami oraz w wielu innych dziedzinach przy użyciu big data.

Niagara to najszybszy pojedynczy klaster komputerowy w Kanadzie, a każdy wysokowydajny węzeł Lenovo ThinkSystem SD530 jest wyposażony w dwa procesory Intel Scalable z 20 rdzeniami każdy — łącznie to aż 60 000 rdzeni. Po dodaniu węzłów Lenovo ThinkSystem SR550 Niagara będzie oferować ponad 3 petaflops mocy obliczeniowej do jednoczesnych działań na zbiorach big data, symulacji i modelowania.

Przeczytaj także: Japończycy chcą zbudować najszybszy superkomputer w 2018 r.

—Chcemy pomagać najlepszym na świecie zespołom i instytucjom naukowym w wykorzystywaniu wysokowydajnych systemów obliczeniowych do rozwiązywania największych problemów stojących przed ludzkością — powiedział Scott Tease, dyrektor wykonawczy ds. technologii HPC i AI w Lenovo Data Center Group. Nasza ścisła współpraca z Uniwersytetem w Toronto, Compute Ontario i Compute Canada nad rozwojem Niagary jako najpotężniejszej platformy komputerowej w kraju to doskonały przykład partnerskiej innowacyjności w ramach realizacji tego celu.

Nowy system działa z wysokowydajną pamięcią masową Lenovo DSS-G o pojemności 12 petabajtów, która obsłuży ogromne zbiory danych najwybitniejszych naukowców w Kanadzie. Dane w pamięci masowej będą przechowywane w warstwach, co zapewni optymalną wydajność i podział na kategorie, a umożliwi to system plików IBM SpectrumScale. Z myślą o wydajności obliczeniowej węzły Lenovo ThinkSystem wykorzystują pośrednią pamięć masową o wysokiej przepustowości między napędami dyskowymi a procesorami.

Wspieramy badania w różnych dziedzinach — od klimatologii po nauki humanistyczne, od astrofizyki po nauki przyrodnicze, od nauk społecznych po inżynierię, fizykę i chemię — powiedział dr Daniel Gruner, dyrektor ds. technologii w SciNet na Uniwersytecie w Toronto. Zajmujemy się tradycyjnym przetwarzaniem danych, symulacjami, analityką, a także coraz częściej maszynowym uczeniem się. Wielkość nowego systemu oraz jego zdolność do łatwej rozbudowy do pełnej skali klastra odgrywa kluczową rolę dla naszej społeczności akademickiej.

Opracowany specjalnie z myślą o wykorzystywaniu i opracowywaniu innowacji superkomputer z technologiami Lenovo można rozbudowywać praktycznie bez ograniczeń i może on zapewnić infrastrukturę klasy eksaskalowej. System ten został wdrożony jako kompleksowe, energooszczędne rozwiązanie umożliwiające utrzymanie kosztów eksploatacji na niskim poziomie.

źródło: informacja prasowa, Lenovo, SciNet