Z aplikacją UniChar łatwo znajdziesz każdy znak Unicode

Aplikacja mobilna UniChar na iPhone’a pozwala szybko znaleźć dowolny znak Unicode (piktogramy, zaawansowane symbole matematyczne, punktory, strzałki, literopodobne i inne), dzięki rysowanemu wyszukiwania symboli.

Aplikacja mobilna UniChar (iOS)

Na Macu możesz odszukać dowolny symbol zapisany w standardzie Unicode otwierając Podgląd znaków (przeglądarkę Emoji i Symboli) wybierając kombinację klawiszy (Control + Command + Spacja) i wybierając dowolną kategorię, która Cie interesuje.

Wybór znaków na urządzeniach z systemem iOS jest znacznie bardziej ograniczony. Nawet znalezienie elipsy nie jest prosta sprawą – i nigdy nie pamietam czy jest ona gdzieś dostępna, czy też nie.

Aplikacja UniChar okaże się przydatnym narzędziem dla tych, którzy oprócz Emoji i liter alfabetu używają na smartfonie bardziej skomplikowanych znaków matematycznych, piktogramów, symboli walut, liter łacińskich czy symboli literopodobnych. Jest to uniwersalna aplikacja na iOS-a, która pozwala wybrać każdą postać znaków Unicode na iPhone’a lub iPada.

Przeczytaj również: Biblia została przetłumaczona na emotikony

W UniChar znajdziesz dowolny znak Unicode na iPhone’ie

UniChar pozwala pracować ze znakami i symbolami Unicode na kilka sposobów. Specjalny widget pokazuje ostatnio używane symbole, a wyszukiwarka naszego rysunku odręcznego zasugeruje podobnie wyglądające znaki.

Ale po pierwsze, czym jest Unicode? Unicode to standardowy sposób kodowania prawie każdego symbolu, który można wpisać na komputerze. Od chińskich symboli, przez pismo arabskie, piktogramy, punktory i strzałki aż po emotikony – każdy z nich ma swój numer Unicode i jest traktowaye jako unikalny byt. Aplikacje takie jak UniChar umożliwiają przeglądanie tych symboli i wstawianie ich do standardowych pól tekstowych w dowolnej aplikacji czy komunikatorze mobilnym lub skopiowanie w postaci kodu HTML.

UniChar - screen aplikacji (iOS, iPhone X)

W UniChar zastosowano bardzo dwa bardzo przydatne sposoby na przeglądanie i wyszukiwanie symboli. Jednym z nich jest uruchomienie aplikacji i przewijanie strony po stronie, aż znajdziemy pożądany znak. Długie przytrzymanie kopiuje go do schowka i pozwala na wklenie w innej appce.

Można również wyszukać symbol za pomocą standardowego pola wyszukiwania i wpisać jego nazwę lub opis symbolu.

Można też włączyć klawiaturę UniChar w dowolnej aplikacji, wywołując ją, gdy potrzebujesz wstawić symbol. Możesz też użyć aplikacji iMessage, aby dodać naklejki w stylu Unicode do wiadomości.

Wyszukaj znaki Unicode, rysując je

Jednak najłatwiejszym sposobem znalezienia symbolu jest wyszukiwanie według rysunku. Ta funkcja pozwala nam narysować podobiznę znaku, którego szukamy. Wyszukiwanie według rysunku jest w wersji beta, więc dopasowuje na razie tylko piktogramy, ale możesz pomóc w rozwijaniu tej funkcji używając opcji Train – polega na rysowaniu zaprezentowanych symboli.

UniChar - wyszukiwanie rysunkiem i widget
UniChar – wyszukiwanie rysunkiem i widget

Na koniec możesz aktywować widżet w sekcji Dzisiaj zawierający listę ostatnio używanych symboli. Możesz skopiować dowolny z nich do schowka, po prostu dotykając go.

Aplikacje UniChar można teraz pobrać za darmo, a za niecałe 3 dolary możesz odblokować wszystkie funkcje. Aplikacja jest dość funkcjonalna w wersji bez żadnych opłat, więc warto się jej przyjrzeć, nawet jeśli nie jesteś wielkim użytkownikiem znaków Unicode.

Pobierz aplikację w sklepie App Store

Możesz także skorzystać z przeglądarkowej wersji aplikacji UniChar, która znajduje się na tej stronie.

źródła: App Store, strona aplikacji, Cult of Mac