ARM zapowiedziało technologię wbudowanych kart iSIM

Nowe rozwiązanie kart iSIM wbudowanych w procesor od ARM ma pozwolić na zapisywanie danych numeru telefonu dowolnego operatora bez konieczności wymiany plastikowych kart SIM.

Karta iSIM od ARM do IoT

Plastikowe karty SIM umożliwiają korzystanie ze swojego numeru na dodowlnym urządzeniu, do którego zostaną włożone, jednak nie jest to idealne rozwiązanie dla zastosowań korporacyjnych, gdzie przeniesienie numeru do innej sieci wiąże się ze zmianą karty SIM.

Elektroniczny eSIM, karta wielokrotnego zapisu (ale nie wymienna) znajdująca się wewnątrz urządzenia, jest jednym z rozwiązań tego problemu. Pixel 2 i Pixel 2 XL firmy Google były pierwszymi telefonami obsługującymi eSIM-y, a niektóre smartwatche (takie jak Apple Watch 3 i ZTE Quartz) już z niego korzystają.

Zobacz także: Czy karta e-SIM zastąpi obecne standardy?

Firma ARM ogłosiła dzisiaj całkowicie nową technologię o nazwie iSIM, zgodną ze specyfikacją GSM Embedded SIM. Karta jest przeznaczona głównie dla urządzeń Internetu rzeczy (IoT), a dane SIM są bezpiecznie przechowywane. Podstawową zaletą istniejącego standardu eSIM jest obniżenie kosztów. Podczas, gdy eSIM nadal używa oddzielnego układu scalonego, moduł iSIM jest wbudowany w procesor urządzenia.

Jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o tym kiedy i czy w ogóle iSIM trafi do smartfonów, ale jeśli tak, to prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu. Obecnie wciąż tylko jeden model telefonu obsługuje standard eSIM, i to tylko u jednego operatora. Obecna technologia wbudowanej karty SIM jest bardziej kłopotliwa niż wygoda dla konsumentów, ale może być bardzo pomocna w przypadku obsługi dużych firm, które mogą przełączyć całą flotę telefonów z jednego operatora do drugiego – a pracownicy nie muszą nic więcej robić.

źródło: Android Police via ARM – Arm delivers integrated SIM identity to secure next wave of cellular IoT devices