neoSłówka: TL;DR – Too Long, Didn’t Read

Skrót TL;DR używany jest w slangu internetowym, aby przekazać rozmówcy, że część tekstu jest zbyt długa do przeczytania i z tego powodu została zignorowana.

neosłówka: TL;DR (too long; didn't read)

Co oznacza i kiedy używamy skrótu TL;DR?

TL;DR (lub TLDR, to skrót od angielskiego too long; didn’t readzbyt długie, nie przeczytałem albo zbyt długie, żeby czytać) – w slangu internetowym oznacza, że bardzo długi tekst został zignorowany, albo po prostu jesteśmy zbyt leniwi, żeby czytać coś tak długiego. TL;DR jest również używany jako podsumowanie postu lub artykułu w internecie.

Skrót  jest także używany jako ogólne, czasem humorystyczne podsumowanie kogoś, kto poświęcił zbyt dużo czasu na opisywanie czegoś, podczas gdy opis byłby wystarczająco jasny i kompletny z mniejszą liczbą słów.

Termin stosują zarówno młodzi niecierpliwi internauci, którzy nie mogą lub nie chcą koncentrować się na długich tekstach, aby przeczytać więcej niż dwa zdania, a także pokolenie X. Gdy „zbyt długi wpis”  mógłby być opisany równie dobrze przy użyciu mniejszej liczby słów – TD;DR jest odpowiednim komentarzem.

Przykłady zastosowań skrótu TD;DR

  • Jako odpowiedź na długie, budzące wiele kontrowersji spamowe wpisy.
  • Komentarz do politycznie zaangażowanych internautów (długa dyskusja na temat politycznych racji).
  • Używany w odpowiedzi na wpis, komentarz lub inny materiał, który zbyt długo przeciągał temat – owijano w bawełnę, zanim poruszono właściwą kwestię.
  • Czasami TD;RL wykorzystywany jest przez zawodowych trolli internetowych w dyskusjach na forach.
  • Takiej formy można użyć także na końcu lub początku długiego postu, aby szybko podsumować powyższy materiał jako uprzejmość dla osób, które mogą nie chcieć przeczytać całej treści. Zasadniczo to samo, co pisanie „Podsumowanie”, gdy jest używane w ten sposób

Przykład 1.
Osoba 1: Przeczytałeś już tę książkę na polski? Nadal jestem na 733 stronie.
Osoba 2: TL;DR, książka w większości składa się z przypadkowych, nieistotnych opisów. Zamiast tego przeczytałem streszczenie, miało tylko 50 stron.

Przykład 2.
{dłuuuuuuuuuugi wpiiiiiisss o kotkach}
TL;DR Koty są niesamowite.

Przeczytaj także: VOCD, czyli obsesyjno-kompulsywne podgłaszanie