Naukowcy odkryli widzenie stereo, nakładając modliszce okulary 3D

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle twierdzą, że odkryli inaczej rozwiniętą formę widzenia stereo u modliszek – wszystko dzięki nałożeniu tym owadom trójwymiarowych okularów.

Modliszka w okularach 3D - widzenie Stereo (Newcastle University)

Zespół badawczy z Newcastle University przyjrzał się nowemu zjawisku widzenia u owadów, dzięki przymocowaniu do oczu modliszki pary małych okularów 3D.

Naukowcy „założyli” modliszkom miniaturowe trójwymiarowe okulary, używając wosku pszczelego jako tymczasowego kleju. Następnie pokazano im specjalne wideo z potencjalną ofiarą, na którą owady się rzuciły. W tym momencie przetwarzanie obrazu 3D było podobne jak u ludzi.

Ale kiedy pokazano owadom wzory kropek używane do testowania wizji 3D u ludzi, modliszki zareagowały zupełnie inaczej. Modliszki wciąż mogły rozróżnić właściwe miejsca kropek, w których coś się zmienia, czego ludzki wzrok nie potrafi.

Według uniwersytetu, odkrycie stereoskopowego widzenia sprawia, że ​​modliszki są wyjątkowe w świecie owadów. Sposób widzenia 3D jest również inny niż u innych zwierząt, takich jak małpy, koty, konie, sowy i my. Modliszki mogą odróżniać ruch postrzegany między dwoma oczami.

Przeczytaj także: Nowy robotopies SpotMini jest gotowy na spacer…

Nie znamy żadnego innego zwierzęcia, które to potrafi – powiedział dr Vivek Nityananda dla TechCrunch. Tak naprawdę nie ma innego przykładu ani precedensu dla tego rodzaju wizji 3D. Nityananda dodaje, że ten rodzaj widzenia 3D został już w przeszłości opisywany, ale zespół uważa, że ​​po raz pierwszy został wykryty w królestwie zwierząt.

Zobaczcie sami:

Naukowcy są przekonani, że system został opracowany w sposób znacznie mniej złożony niż nasza wersja wizji 3D, aby mógł być przetwarzany przez mniej skomplikowane mózgi modliszek. To, jak mówi Nitjananda, może być dobrodziejstwem dla robotyki i wdrożania systemów 3D w mniej złożonych i lżejszych maszynach.

Stereofoniczne widzenie modliszki w służbie robotyki 3D
Stereofoniczne widzenie modliszki w służbie robotyki 3D

Wszystkie modliszki wykrywają zmiany ruchu utrzymując pare oczu w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu odkryciu wykrywanie zmian może być o wiele łatwiejsze do wdrożenia, na przykład w robotyce. Takie rozwiązanie wymagałoby znacznie mniejszej mocy obliczeniowej, i można byłoby umieścić taki system w znacznie lżejszym robocie lub czujniku.

źródło: The Verge, TechCrunch via newcastel University – ‘Spectacular’ finding: New 3D vision discovered in praying mantis