Emulator Winampa przeniesie Cię do 1999 roku

W czasach wszechobecnego streamingu wszyscy już dawno zapomnieli o programie Winamp i jingle’u z lamą, jednak dzięki przeglądarkowej wersji tego playera możesz poczuć stare dobre czasy plików MP3.

Emulator odtwarzacza Winamp (screen)
Emulator odtwarzacza Winamp 2.91 (screen)

Jeśli wychowywałeś się w czasach kiedy internet dopiero raczkował, to na pewno pamiętasz program o nazwie Winamp, który był najlepszym odtwarzaczem muzyki z plików MP3, jaki kiedykolwiek powstał.

Mały program (wtedy nie mówiło się aplikacja) wyglądał jak stereofoniczny odbiornik z pełnym zakresem suwaków korektora i zawierał z defaultu 5-sekundowy plik MP3, który wyjaśniał główną misję programu Winamp: „chłostanie tyłka lamy” (DJ Mike Llama – Llama Whippin’ Intro:   It Really Whips the Llama’s Ass).

Programista Jordan Eldredge stworzył przeglądarkowy emulator legendarnego playera w JavaScript. Widżet umożliwia utworzenie niezależnego odtwarzacza muzycznego na dowolnej stronie internetowej i może być stylizowany za pomocą motywów bezpośrednio z historii Winampa. Aplikację Winamp2-js możesz wypróbować na urządzeniu mobilnym lub komputerze wchodząc na tę stronę, a kod możesz pobrać z GitHuba.

Na początku tego wieku Winamp gościł na niemal każdym komputerze!

Wiele komputerów na początku 2000 roku było także domem dla Winampa. Był to zupełnie darmowy odtwarzacz multimedialny, który „naprawdę biczuje dupę lamy”, zgromadził ponad 60 milionów użytkowników w 2001 roku, na długo przed tym, zanim iTunes lub odtwarzacz VLC zmieniły nasze nawyki związane z odtwarzaniem muzyki.

Przeczytaj także: OPUS to projekt serwisu streamingowego, który może zagrozić gigantom

Podczas gdy Winamp nie jest już aktualizowany od 2013 roku, możesz teraz skorzystać z internetowej wersji odtwarzacza multimedialnego opracowanego przez programistę z San Francisco.

Winamp 2.91 (screen)

Strona z Winamp2-js to napisana w HTML5 i Javascript legendarna wersja programu Winamp 2.9, która ukazała się w 2003 roku.  Dzięki niemu możesz odtwarzać muzykę, która znajduje się na komputerze -wystarczy przeciągnąć utwór do przeglądarki w polu playlisty lub wgrywając z menu. Można także regulować dźwięk za pomocą suwakowego korektora oraz wybrać jedną z siedmiu skórek, albo załadować własną!

Winamp - there's more coming soon (screen oryginalnej strony)
Winamp – there’s more coming soon (screen z oryginalnej strony)

Jeśli chodzi o oryginalnego Winampa, to wciąż istnieje jego oficjalna strona internetowa, ale bez wskazania, kiedy i czy w ogóle zostanie wydana nowa wersja. W każdym razie stary Winamp to kupa wspomnieć, studenckich imprez i ten Windows 98…

A tak brzmiał niezapomniany dżingiel: