Ten perfekcyjny mechanizm był przygotowywany przez 3 miesiące!

Lubiliście w dzieciństwie układać domino i budować labirynty dla metalowych kulek? Ten labirynt z przyborów do majsterkowania to prawdziwe przyczynowo-skutkowe dzieło sztuki!

Maszyna Rube Goldberga - The Blue Marble (Kaplamino)

Pamiętam jak dziś, kiedy budowałem z kolegami podobne labirynty i puszczaliśmy różne przedmioty w ruch. Jednak moje konstrukcje to amatorka w porównaniu z tym co przygotowali ludzie z Kaplamino.

Kilka dni temu na youtubowym kanale Kaplamino został opublikowany film z perfekcyjnym labiryntem DIY, gdzie każdy element został perfekcyjnie zaplanowany, aby machina zadziałała. Do konstrukcji wykorzystano stół z wieloma rozmaitymi przedmiotami (drewnianymi klockami, ołówkami, dominem, widelcem, nożyczkami, słomkami itp.).

Całość została starannie zaprojektowana i ustawiona na pochyłej płaszczyźnie, a w ruch zostaje puszczona tylko pierwsza kulka. Labirynt nawiązuje do Maszyny Rube Goldberga, czyli przesadnie rozbudowanych urządzeń lub serii mechanizmów działających na zasadzie domina, które ułożone w określony sposób wykonują swoje zadanie w całej konstrukcji. Nazwa pochodzi od amerykańskiego rysownika i wynalazcy Rube’a Goldberga, który na swoich ilustracjach przedstawiał pomysłowo powiązane ze sobą urządzenia i sprzęty gospodarstwa domowego.

Twórcy poniższej konstrukcji pracowali nad ostatecznym efektem aż 3 miesiące, a za sobą mieli ponad 500 nieudanych prób! Większość mechanizmu zawodziła i zabawa kończyła się wcześniej niż zakładano.

Krótkie wideo jest dziwnie uspokajające i niezwykle satysfakcjonujące, zwłaszcza gdy na końcu kulka ląduje w szklanym kubku. Zobaczcie finalny efekt poniżej:

źródło: The Verge, Wikipedia (1)