Lista smartfonów emitujących najwięcej promieniowania

Smartfony, to jedna z nielicznych rzeczy, które znajdują się najdłużej i najbliżej naszego ciała. Choć producenci przekonują o nieszkodliwości promieniowania, warto podchodzić do tej bliskości rozsądnie. Sprawdź ranking promieniowania smartfonów.

Smartfony trzymamy w kieszeniach spodni, kurtki, przez większosć czasu trzymamy go w rękach, a na noc kłądziemy na stoliku obok łóżka.

Przy takim poziomie bliskości i częstotliwości korzystania wiele osób nie jest w stanie zaprzeczyć, że na dłuższą metę takie zachowanie może mieć wpływ na nasze zdrowie. Ze względu na to, że rozstrzygające i długoterminowe badania nad ewentualnymi skutkami promieniowania telefonu komórkowego są nadal trudne do zdobycia, warto dmuchać na zimne i ograniczać bliski kontakt ze smartfonami.

Poniższe zestawienie przygotowane przez serwis Statista pokazuje, które smartfony emitują największą dawkę promieniowania, gdy są trzymane przy uchu podczas rozmowy telefonicznej.

Przeczytaj także:

Niemiecki Federalny Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem (Bundesamt für Strahlenschutz) dysponuje obszerną bazą danych z poziomem emitowania promieniowania konkretnych modeli smartfonów (nowych i starych) oraz poziomem emitowanego promieniowania. Zgodnie z kryteriami określonymi dla tego zestawienia, obecnie smartfonem wytwarzający, najwyższy poziom promieniowania to One Plus 5T od chińskiego dostawcy.

Ranking smartfonów emitujących największe dawki promieniowania (luty 2018)
Ranking smartfonów emitujących największe dawki promieniowania (luty 2018)

W rzeczywistości w niechlubnej czołówce dominują telefony chińskich firm: OnePlus, Huawei i ZTE to aż 9 z 15 telefonów o największych wartościach promieniowania. Trzeba jednak przyznać, że najlepsze telefony Apple’a, takie jak iPhone 7 i niedawno wydany iPhone 8, również są widoczne w tym zestawieniu.

 1. OnePlus 5T: 1,68 W/kg
 2. Huawei Mate 9: 1,64 W/kg
 3. Nokia Lumia 630: 1,51 W/kg
 4. Huawei P9 Plus: 1,48 W/kg
 5. Huawei GX8: 1,44 W/kg
 6. Huawei P9: 1,43 W/kg
 7. Huawei Nova Plus: 1,41 W/kg
 8. OnePlus 5: 1,39 W/kg
 9. Huawei P9 Lite: 1,38 W/kg
 10. iPhone 7: 1,38 W/kg
 11. Sony Experia XZ1 Compact: 1,36 W/kg
 12. iPhone 8: 1,32 W/kg
 13. ZTE AXON 7 mini: 1,29 W/kg
 14. Balckberry DTE60: 1,28 W/kg
 15. iPhone 7 Plus: 1,24 W/kg

Sprawdź również listę smartfonów emitujących najmniejsze dawki promieniowania.

Chociaż nie ma uniwersalnych wytycznych dotyczących bezpiecznego poziomu promieniowania telefonów, niemiecki certyfikat przyjazności dla środowiska „Der Blaue Engel” (Blue Angel) potwierdza jedynie telefony o określonej szybkości wchłaniania mniejszej niż 0,60 wata na kilogram. Wszystkie poniżej wymienione modele telefonów mają ponad dwukrotnie wyższe wskazania niż ten potrzebny do uzyskania certyfikatu.

źródło: Statista – The Phones Emitting the Most Radiation