Google prezentuje swoje narzędzia zapewniające bezpieczeństwo w sieci

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, z tej okazji Google przypomina jak zadbać o to, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo podczas korzystania z usług internetowych i mobilnych.

Dzień bezpiecznego Internetu 2018 (6 lutego 2018)

Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. To okazja, gdy firmy technologiczne, przedsiębiorstwa zajmujące się bezpieczeństwem, organizacje pozarządowe i ludzie na całym świecie wspólnie zastanawiają się nad kwestią bezpieczeństwa w sieci.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Google przypomina o swoich narzędziach, które zapewnią użytkownikom dodatkową ochronę online.

W nowej wersji narzędzia Sprawdzania Zabezpieczeń widoczne są spersonalizowane wskazówki, dzięki którym możecie podnieść bezpieczeństwo swojego konta. Zamiast takiej samej listy porad dla każdego, Sprawdzanie Zabezpieczeń to teraz skrojony na miarę przewodnik po zabezpieczaniu Waszych danych – osobisty doradca do spraw bezpieczeństwa.

Kiedy uruchamiacie to narzędzie, automatycznie zobaczycie swój status bezpieczeństwa: zielony znaczek oznacza, że wszystko jest w porządku, a żółty lub czerwony wykrzyknik — że co najmniej jedna kwestia wymaga Waszej uwagi.

Narzędzie Sprawdzania Zabezpieczeń będzie ulegać zmianom w miarę pojawiania się nowych zagrożeń. Za jego pośrednictwem będziemy przekazywać Wam istotne, aktualne rady dotyczące bezpieczeństwa Waszego konta. Możecie sprawdzić swoje zabezpieczenia na stronie g.co/securitycheckup.

Sprawdzanie Zabezpieczeń w jasny sposób pokazuje stan bezpieczeństwa i spersonalizowane wskazówki, dzięki którym zwiększycie bezpieczeństwo konta.
Sprawdzanie Zabezpieczeń w jasny sposób pokazuje stan bezpieczeństwa i spersonalizowane wskazówki, dzięki którym zwiększycie bezpieczeństwo konta.

Najsilniejsze zabezpieczenie Google dla tych, którzy najbardziej go potrzebują

W październiku ub.r. Google  wprowadziło program Ochrony Zaawansowanej. To najsilniejsze zabezpieczenie Google zaprojektowane z myślą o osobach, które z dużym prawdopodobieństwem mogą stanowić cel ataków i dla zapewnienia lepszej ochrony swoich kont Google są gotowi zaakceptować odrobinę niższy komfort korzystania z usług.

Mogą to być na przykład członkowie sztabów wyborczych, którzy przygotowują się do nadchodzących wyborów; dziennikarze, którzy muszą chronić swoje źródła; albo osoby w trudnych sytuacjach, które potrzebują ochrony. Czasem nawet najbardziej ostrożni i uważni użytkownicy mogą ulec atakowi phishingowemu — szczególnie łatwo jest o to wtedy, gdy jest on skierowany indywidualnie na konkretnego użytkownika.

Jeśli zapiszecie się do programu Ochrony Zaawansowanej, Google będzie regularnie aktualizować zabezpieczenia Waszego konta, by chronić Was przed nowymi zagrożeniami.

Program w pierwszej kolejności skupia się na trzech kluczowych obszarach:

  1. Najsilniejsze zabezpieczenia antyphishingowe: przy logowaniu się na konto wymagane jest użycia klucza bezpieczeństwa. To małe urządzenie bezprzewodowe lub przeznaczone do włożenia do portu USB, które stanowi najbezpieczniejszą wersję weryfikacji dwuetapowej.
  2. Ochrona najwrażliwszych danych przed przypadkowym udostępnieniem: czasem ludzie niechcący przyznają złośliwym aplikacjom dostęp do swoich danych Google. Program Ochrony Zaawansowanej zapobiega takim sytuacjom, automatycznie blokując pełen dostęp do Waszego konta Gmail i Dysku aplikacjom, które nie znajdują się na konkretnej zamkniętej liście.
  3. Blokowanie nieuprawnionego dostępu do konta: inny sposób, którzy hakerzy często wykorzystują, by dostać się do Waszego konta, to podszywanie się pod Was i udawanie, że zostali niesłusznie zablokowani.

Do programu Ochrony zaawansowanej zapisać może się każda osoba, która ma osobiste konto Google. Na razie trzeba w tym celu korzystać z przeglądarki Chrome, ponieważ obsługuje ona standard U2F dla kluczy bezpieczeństwa.

Obecnie program Ochrony Zaawansowanej jest dostępny wyłącznie dla konsumenckich kont Google. By zapewnić podobną ochronę kontom G Suite, administratorzy takich kont powinni skorzystać z dodatkowych informacji o kluczach bezpieczeństwa i białych listach aplikacji.

Do programu Ochrony Zaawansowanej można zapisać się na stronie g.co/advancedprotection.

źródło: Google Blog Polska