Czy osiągnęliśmy już nasycenie rynku smartfonów?

Po dekadzie wzrostu rynek smartfonów w 2017 roku przestał wzrastać i obecnie co roku sprzedawanych jest około 1,47 mld smartfonów na świecie.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami firmy badawczej IDC, w 2017 roku na całym świecie sprzedano 1,472 mld smartfonów, praktycznie bez zmian w porównaniu z 1,473 mld urządzeń sprzedanych rok wcześniej.

W miarę jak penetracja smartfonów osiągała poziom nasycenia w wielu regionach, a (rzeczywisty) postęp technologiczny stawał się coraz rzadszy i mniej oczywisty dla przeciętnego użytkownika, zatrzymanie wzrostu sprzedaży na tym rynku stało się tylko kwestią czasu.

Fakt, że w czwartym kwartale 2017 r. sprzedaż spadła o znaczące 6 proc,, może być postrzegany jako znak spadku sprzedaży w 2018 r.

Polecamy także: Sprzedaż komputerów w 2017 r. spadła do poziomu sprzed dekady

Dzięki ultra-high-endowym flagom w roku 2017 roku, wiele z tych nowych bezelowych cudów okazało się bardziej luksusem niż koniecznością wśród posiadaczy urządzeń mobilnych – powiedział Anthony Scarcella, kierownik ds. badań IDC na temat iPhone’a X i innych nowych smartfonów. Przekonanie konsumentów do płacenia jeszcze wyższych cen za najnowsze i rzekomo najlepsze urządzenia może być najlepszym, jeśli nie jedynym sposobem, aby Apple, Samsung i im podobni mogli utrzymać poziom wzrostu w przyszłości.

Oto jak wygladała sprzedaż smartfonów na świecie od 2008 do 2017 roku:

Sprzedaż smartfonów na świcie w latach 2008-2017 (wykres)
Sprzedaż smartfonów na świcie w latach 2008-2017 (wykres)

źródło: Statista – Have We Reached Peak Smartphone?