Film „The Commodore Story” już 23 lutego na Netflixie

Nowy film dokumentalny pt. „The Commodore Story” o początkach i końcu popularnego w latach 80. komputera pojawi się 23 lutego 2018 r. w serwisach Netflix, Amazon Prime Video i iTunes – zobacz zwiastun!

Film dokumentalny: „The Commodore Story - Changing the world 8-bits at the time” - zwiastun

Komputer Commodore 64 (C64), który został wydany w 1982 roku, jest doskonale znany wielu osobom pracującym w branży technologicznej. C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki, sprzedano w sumie 17 mln egzemplarzy tego urządzenia.

Mało kto wie, że firma Commodore została założona przez polskiego imigranta i ocalałego z Auschwitz Jacka Tramiela w Toronto w Kanadzie w 1954 roku. Odegrała ona kluczową rolę w latach 70. i 80. XX wieku w rozwoju wczesnego komputerów domowych. Dopiero w 1962 r. przedsiębiorstwo formalnie stało się Commodore Business Machines.

C64 był następcą modelu VIC-20. Początkowo sprzedawany był za 595 dolary, przewyższając ceną produkty konkurencji (ZX Spectrum), stąd popyt nie był tak duży. Firma Commodore, będąc właścicielem firmy MOS Technology, produkującej większość podzespołów do C64, oszacowała koszt produkcji każdego modelu na 135 dolarów. Cena maszyny znacznie spadła, a firma rozpoczęła agresywną politykę marketingową, kierując komputer w stronę rynku gier. Wkrótce model C64 stał się najpopularniejszym komputerem na świecie. (źródło Wikipedia)

Przeczytaj również: THEC64® Mini pojawi się w sprzedaży w 2018 r.

Nowy film dokumentalny zatytułowany „The Commodore Story – Changing the world 8-bits at the time” zostanie opublikowany w serwisach Netflix, Amazon Prime Video oraz iTunes w przyszłym tygodniu. Będzie to prawdziwa i sentymentalna podróż do lat osiemdziesiątych opowiadająca mało znaną historię o jednym z pierwszych dużych sukcesów w branży komputerowej.

„The Commodore Story - Changing the world 8-bits at the time” - płyty DVD i Blue-ray

Projekt wspierany był kampanią na Kickstarterze, dzięki temu udało się stworzyć The Commodore Story i zbadać sukces i porażkę Commodore dzięki opowieściom ludzi, którzy zamienili C64 w markę pożądanych komputerów – na długo przed tym, zanim komputery z obsługą MS-DOS od IBM-a stały się normą.

Zobacz oficjalny zwiastun filmu „The Commodore Story – Changing the world 8-bits at the time”

The Commodore Story to dwugodzinny film dokumentalny, zawierający wywiady z Tramielem i innymi członkami zespołu, którzy budowali i sprzedawali komputery, takie jak Vic-20, C-64, mało znany C-128 i potęgę grafiki komputer Amiga. Zawiera również wywiady z producentami oprogramowania i programistami gier wideo, z których wielu miało możliwość rozpoczęcia programowania dla Commodore. Obejrzyj zwiastun filmu:

Film został wyprodukowany i wyreżyserowany przez Steve’a Fletchera i będzie dostępny na platformie Netflix, Amazon Prime Video oraz iTunes w rozdzielczości 4K, a także na płycie Blu-ray. Twórcy filmu planują wydanie także 150-stronicowej książki zawierającej zdjęcia i wywiady z filmu dokumentalnego.

The Commodore Story - książka 2018, 150 s.

Film dokumentalny o Commodore został sfinansowany w ramach kampanii na Kickstarterze, w ramach której zebrano 48 990 £ (około 230 770 zł) od 1230 osób wspierających projekt.

Byłeś właścicielem Commodore? Jaki model? Powiedz nam o tym w komentarzach poniżej!

Oficjalna strona internetowa projektu: www.thecommodorestory.com.

źródło: The Commodore Story via Tech Central