[26 sty – 1 lut] Tydzień w historii technologii

Na przełomie stycznia i lutego pojawił się między innymi pierwszy iPad, wydano niesławny system Windows Vista oraz ukończono pierwsze studio filmowe.

26 stycznia - 1 lutego - Tydzień w historii technologii

26 stycznia 1998: Compaq kupił DEC

Compaq Computer kupił firmę Digital Equipment Corporation (DEC) za 9,6 miliarda dolarów. Digital, czyli DEC, był pionierem we wczesnej historii komputerów w latach 1960-1980. Niestety, jak to było w przypadku wielu firm, powoli dostrzegali wzrost liczby firm komputerowych, co ostatecznie doprowadziło do wyprzedaży wszystkich jednostek biznesowych firmy, kumulując się z końcową sprzedażą dla Compaqa. Sam Compaq został ostatecznie połączony z HP.

27 stycznia 2010: Zaprezentowano pierwszego iPada

Apple przedstawiło pierwszego iPada. Wprowadzenie iPada spowodowało w efekcie zakończenie ery komputerów PC i na pewno zostanie zapamiętany jako jeden z kluczowych punktów w historii komputerów.

Przeczytaj także: Sprzedaż komputerów w 2017 r. spadła do poziomu sprzed dekady

28 stycznia 1999: Yahoo! kupuje GeoCities

Yahoo! kupiło GeoCities za 3,65 miliarda USD. GeoCities było wczesną usługą hostingową, która rozpoczęła działalność w 1994 roku. Jako dowód popularności, w serwisie GeoCities pozostało zarejestrowanych co najmniej 38 milionów stron, gdy Yahoo! zamknąć tę usługę w 2009 roku.

29 stycznia 1988: Tetris wkracza do Stanów Zjednoczonych

Gra komputerowa Tetris po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych jako gra komputerowa. Firmą, która wydała tę grę była Spectrum Holobyte, która miała wątpliwe prawa licencyjne do gry. Kiedy firmy zainteresowały się licencjonowaniem Tetrisa na inne platformy poza PC, seria wydarzeń rozpoczęła długą bitwę prawną, w której wielkim zwycięzcą był ostatecznie Nintendo. Firma wykorzystała grę Tetris do napędzania sprzedaży swojej nowej platformy Game Boy.

30 stycznia 1982: Napisano pierwszego wirusa komputerowego

Richard Skrenta napisał pierwszy kod wirusa, który miał 400 linii i podszywał się pod program startowy Apple II o nazwie „Elk Cloner”.

30 stycznia 2007: Wydano system operacyjny Windows Vista

Sześć lat po uruchomieniu systemu Windows XP, niesławny system operacyjny Windows Vista został wydany. Z różnych powodów uruchomienie systemu Vista było nękane przez liczne niezgodności, brak stabilność i inne uciążliwe problemy. Kłopoty użytkowników skończyły się dopiero, gdy Microsoft  wydało 2 poprawki Service Pack. Reputacja Vista nigdy się nie odrodziła. Penie nie przez przypadek Microsoft wydał system Windows 7 zaledwie dwa lata później.

1 lutego 1982: Wprowadzono procesor 286

Procesor Intel 80286 został wprowadzony w wersjach 6 i 8 MHz. Został on wykorzystany na IBM PC/AT w 1984 roku, a następnie szeroko stosowany w większości komputerów kompatybilnych z PC/AT do wczesnych lat 90. „286”, jak go powszechnie nazywano, utorowało drogę komputerowi PC (a teraz Macintosh), jaki znamy dzisiaj.

1 lutego 1893: Ukończono pierwsze studio filmowe

Thomas A. Edison ukończył budowę pierwszego studia filmowego, Black Maria – Czarnej Marii (oficjalnie znanej jako Kinetographic Theatre) w West Orange w stanie New Jersey. nazwa Black Maria pochodziło od slangowego terminu dla wozów policyjnych, znanych również jako paddywagons, które były podobnie ciasne, niewygodne i ciemne.