Txt.fyi to najbardziej osobliwa platforma do publikacji w internecie

Serwis txt.fyi jest chyba najprostszą platformą do publikacji treści w sieci – określoną przez twórcę jako „najgłupsza platforma wydawnicza w internecie”.

Txt.fyi - logo

Czy kiedykolwiek miałeś coś do powiedzenia, co jest za długie na tweeta, ale za krótkie, żeby napisać o tym na blogu? A co, jeśli i tak nie masz bloga? Z pomocą przychodzi txt.fyi -„najgłupsza platforma do publikacji w internecie” (oryg. This is the dumbest publishing platform on the web.)

Txt.fyi nie może być prostsze

Serwis Roba Beschizza o nazwie txt.fyi został stworzony tylko w jednym celu: publikowanie tekstu w internecie, tak szybko i prosto jak to tylko możliwe. I rzeczywiście jest to tak proste, że łatwiej jest zdefiniować to czego nie można w tym serwisie zrobić :)

Nazwa serwisu to sprytne połączenie dwóch słów TXT (tekst) oraz FYI (for yuor information, z ang. dla Twojej wiadomości).

Jest to praktycznie tekstowy HTML, w którym nie ma żadnych statystyk, analityki, kodów śledzących, reklam, technologii, linków do innych stron internetowych, javascriptu, plików cookie, baz danych, kont użytkowników, komentarzy, polubień, liczby obserwatorów czy innych kwantyfikatorów kapitału społecznego.

Jedynym praktycznym sposobem, aby ktokolwiek dowiedział się o zamieszczeniu Twojego wpisu na txt.fyi jest udostępnienie do niego łącza w innym serwisie społecznościowym, komunikatorze lub mejlu. Niestety raz opublikowanego tekstu nie można już wyedytować – trzeba go opublikować poprawionego pod nowym, losowo nadanym URL-em.

Aby korzystać z txt.fyi wystarczy po prostu przejść do strony głównej i zacząć pisać w polu tekstowym. Kiedy skończysz wystarczy opublikować wpis wciskając zielony przycisk „Publish”. Aby go udostępnić, wystarczy skopiować adres URL właśnie utworzonej strony.

Zobacz także: Say Ello… czym jest sieć społecznościowa Ello?

Dlaczego warto korzystać z txt.fyi?

Za każdym razem, gdy chcesz udostępnić tekst w sieci możesz coś napisać i mieć prostą i czystą stronę WWW z własnym wpisem. Możesz publikować przepisy, opowiadania, przemyślenia, wszystko, o ile jest to tylko tekst. Możesz także użyć podstawowych znaczników HTML, aby dodać linki w treści, ale jeśli chcesz dodać zdjęcia lub film to nie w tym serwisie.

Strona główna serwisu txt.fyi
Strona główna serwisu txt.fyi

Piękno txt.fyi polega na jego prostocie. Nie dlatego, że jest pozbawiony rozpraszających elementów lub multimediów, ale dlatego, że nie musisz się martwić niczym innym niż słowami. Wygenerowane w tym serwisie strony nie są nawet indeksowane przez Google’a lub inne wyszukiwarki (chyba że robią to poza kontrolą).

Tekst i nic oprócz tekstu

Chciałem stworzyć coś, co nie tylko pozbawione byłoby śledzeniu, webfontów, adtechów i analiz – powiedział Beschizza po uruchomieniu Brutalist Websites – ale także wszystkich barokowych i sfałszowanych kwantyfikatorów kapitału społecznego zaśmiecających sieć. Tak więc ta strona internetowa nie robi prawie nic poza swoim celem: ułatwianie publikowania tekstu w Internecie.

Jeśli lubisz ciekawe strony i rozwiązania w sieci, koniecznie musisz spróbować napisać coś w tym serwisie. Nawet jeśli nie potrzebujesz tego teraz, dodaj tę stronę do zakładek. Następnym razem, gdy zabraknie Ci znaków na Twitterze, skorzystaj z tej platformy. Przykładem takiej strony na txt.fyi niech będzie ten artykuł.

Przykład wpisu w serwisie txt.fyi (miniatura)
Kliknij, aby powiększyć i zobaczyć cały zrzut ekranu

źródło: TechCrunch