Android 8.1 pokazuje teraz, jak szybkie są publiczne sieci Wi-Fi

Na liście sieci Wi-Fi pod mobilnym systemem operacyjnym Android 8.1 pojawia się teraz oznaczenie o szybkości pobierania dostępnych otwartych sieci.

Określanie prędkości publicznych sieci Wi-Fi pod Androidem 8.1

Mimo że Android 8.1 jest dostępny od kilku tygodni, Google nie przestaje dodawać nowych funkcji do najnowszej wersji swojego oprogramowania systemowego. Przykładem są etykiety z określeniem prędkości publicznych (otwartych) sieci Wi-Fi.

Ta funkcja zaczęła pojawiać się od dzisiaj. Jeśli dostępna jest już na Twoim smartfonie z Androidem 8.1, zobaczysz szacunkowe określenie szybkości każdej pobliskiej publicznej sieci Wi-Fi. Przykład na poniższym zrzucie ekranu.

Zobacz także: Protokół WPA3 zapowiedziany przez Wi-Fi Alliance

Poziomy określające bardzo szybkie sieci to powyżej 20 Mb/s, szybkie 5-20 Mb/s, OK 1-5 Mb/s i wolne 0-1 Mb/s. Etykiety te powinny pomóc użytkownikom szybko zdecydować, czy warto połączyć się z taką siecią. Można zaoszczędzić trochę czasu, nie łącząc się z powolną siecią bezprzewodową.

Szybkość połączenia jest wyświetlana pod nazwami sieci publicznych. Szybkość może zmieniać się wraz z siłą sygnału.

  • Wolna: jeśli używasz połączeń przez Wi-Fi, możesz nawiązywać rozmowy telefoniczne i wysyłać SMS-y.
  • OK: możesz przeglądać strony internetowe, korzystać z mediów społecznościowych i strumieniować muzykę.
  • Szybka: możesz strumieniować większość filmów.
  • Bardzo szybka: możesz strumieniować filmy o bardzo wysokiej jakości.

Szybkość Wi-Fi

Jeśli nie chcesz widzieć szybkości sieci, otwórz na urządzeniu aplikację Ustawienia → Sieć i internet → Wi-Fi → Ustawienia Wi-Fi → Zaawansowane →  Dostawca ocen jakości sieci  → Brak.

Niestety określenie szybkości sieci nie działa w przypadku sieci chronionych hasłem. Jeśli z jakiegoś powodu nie podobają Ci się etykiety prędkości, możesz je zawsze wyłączyć.

źródło (1), źródło (2), źródło (3)