Android 8.1 pokazuje teraz, jak szybkie są publiczne sieci Wi-Fi

Na liście sieci Wi-Fi pod mobilnym systemem operacyjnym Android 8.1 pojawia się teraz oznaczenie o szybkości pobierania dostępnych otwartych sieci.

Określanie prędkości publicznych sieci Wi-Fi pod Androidem 8.1

Mimo że Android 8.1 jest dostępny od kilku tygodni, Google nie przestaje dodawać nowych funkcji do najnowszej wersji swojego oprogramowania systemowego. Przykładem są etykiety z określeniem prędkości publicznych (otwartych) sieci Wi-Fi.

Ta funkcja zaczęła pojawiać się od dzisiaj. Jeśli dostępna jest już na Twoim smartfonie z Androidem 8.1, zobaczysz szacunkowe określenie szybkości każdej pobliskiej publicznej sieci Wi-Fi. Przykład na poniższym zrzucie ekranu.

Zobacz także: Protokół WPA3 zapowiedziany przez Wi-Fi Alliance


Poziomy określające bardzo szybkie sieci to powyżej 20 Mb/s, szybkie 5-20 Mb/s, OK 1-5 Mb/s i wolne 0-1 Mb/s. Etykiety te powinny pomóc użytkownikom szybko zdecydować, czy warto połączyć się z taką siecią. Można zaoszczędzić trochę czasu, nie łącząc się z powolną siecią bezprzewodową.

Szybkość połączenia jest wyświetlana pod nazwami sieci publicznych. Szybkość może zmieniać się wraz z siłą sygnału.

  • Wolna: jeśli używasz połączeń przez Wi-Fi, możesz nawiązywać rozmowy telefoniczne i wysyłać SMS-y.
  • OK: możesz przeglądać strony internetowe, korzystać z mediów społecznościowych i strumieniować muzykę.
  • Szybka: możesz strumieniować większość filmów.
  • Bardzo szybka: możesz strumieniować filmy o bardzo wysokiej jakości.

Szybkość Wi-Fi

Jeśli nie chcesz widzieć szybkości sieci, otwórz na urządzeniu aplikację Ustawienia → Sieć i internet → Wi-Fi → Ustawienia Wi-Fi → Zaawansowane →  Dostawca ocen jakości sieci  → Brak.

Niestety określenie szybkości sieci nie działa w przypadku sieci chronionych hasłem. Jeśli z jakiegoś powodu nie podobają Ci się etykiety prędkości, możesz je zawsze wyłączyć.

źródło (1), źródło (2), źródło (3)

Łukasz Majchrzyk
Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj