Mobilna Opera dodała funkcję przeciw cryptojackingowi

Opera dodała funkcję zapobiegania cryptojackingowi (nieświadomemu kopaniu kryptowalut) do swoich przeglądarek mobilnych – można oczekiwać, że inne przeglądarki zrobią to samo.

Opera Mini - cryptojacking protect

Na początku tego roku, przeglądarka Opera otrzymała dużą aktualizację, która dodawała nową funkcję do blokowania w kodzie stron internetowych ukrytych skryptów Java Script do kopania kryptowalut. Teraz ta sama funkcja jest dostępna w przeglądarkach mobilnych: Opera Mini na Androida i iOS-a.

Chociaż istnieje kilka rozszerzeń do przeglądarek i dodatków do Firefoksa i Google Chrome, aby zapobiec nieświadomemu wydobywaniu kryptowalut, Opera poszła o krok dalej i wprowadziła oficjalne ustawienie w przeglądarce, które blokuje takie praktyki.

Cryptojacking to nowe zagrożenie, które pojawiło się we wrześniu 2017 roku wraz z technologią Monero służąca do kopania kryptowaluty w przeglądarkach internetowych. Skrypt został napisany w języku JavaScript i może być umieszczony z łatwością na każdej stronie internetowej. Po wejściu na taką stronę użytkownik udostępnia automatycznie moc obliczeniową swojego sprzętu do nieświadomego wydobywania wirtualnych walut. Procesor może być wykorzystywany gdy użytkownik przebywa na takiej stronie, ale zdarzają sie przypadki, że także po jej zamknięciu. Do cryptojackingu są wybierane zwykle strony, na których użytkownicy przebywają najwięcej czasu.

Odwiedzenie witryny z ukrytą kopalnią kryptowalut może spowolnić działanie systemu operacyjnego, a w konsekwencji działanie komputera lub smartfona. Zdecydowanie szybsze rozładowanie się baterii także może być efektem nieświadomego wydobywania kryptowalut. Pojawiły się także złośliwe oprogramowania na Androida, które tak intensywnie wydobywały Monero, że mogło to spowodować fizyczne uszkodzenie telefonu.

Podczas przeglądania stron internetowych nie ma żadnych wizualnych wskazówek, że urządzenie jest narażone na eksplorację – mówi Jan Standal, wiceprezes ds. Marketingu produktów w firmie Opera.

Funkcja antycryptojackingowa w przeglądarce internetowej Opera Mini
Funkcja antycryptojackingowa w przeglądarce internetowej Opera Mini vs Google Chrome

Według szacunkowych raportów i analiz wynika, że ponad 3 miliony witryn jest narażonych na cryptojacking. W ubiegłym miesiącu firma Trend Micro wykryła złośliwe oprogramowanie górnicze rozprzestrzeniające się za pośrednictwem programu Facebook Messenger.

Funkcję blokowania w Operze Mini i Operze na Androida można włączyć w „Ustawieniach”. Aby dowiedzieć się, czy Twoja przeglądarka jest chroniona przez złośliwym oprogramowaniem do cryptojackingu wejdź na specjalną stronę Opery www.cryptojackingtest.com i przetestuj oprogramowanie.

Mobilna przeglądarkę internetową Opera Mini pobierzesz ze sklepu App Store i Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Opera via TechSpot