Nowy interfejs WWW sklepów z aplikacjami na iOS-a i maOS-a

Firma Apple niedawno wprowadziła zupełnie nową wersję aplikacji App Store na urządzenia mobilne, teraz przyszedł czas na odświeżenie stron internetowych iTunes (App Store), które przypominają układ z aplikacji.

App Store Preview (WWW version 2018)

Nowy przeprojektowany interfejs można wyświetlić, otwierając lub wyszukując dowolną aplikację na urządzenia z systemami iOS lub macOS w wyszukiwarce internetowej.  Dla aplikacji na iOS-a zobaczymy wyraźne powiadomienie, że musisz otworzyć App Store, aby pobrać aplikację, a w przypadku aplikacji na Maca, że musimy otworzyć Mac App Store.

Nowa strona internetowa aplikacji zawiera nazwę aplikacji, ikonę i zrzuty ekranu, a także informacje takie jak opis, co nowego w wersji, oceny użytkowników, uśredniony ranking, cena zakupu oraz informacje o tym, czy w aplikacji występują opcje zakupu.

Zamiast nagłówka iTunes Preview występuje teraz tytuł App Store Preview. Internetowe adresy URL pozostały bez zmian i zaczynają się od itunes.apple.com. Zauważalną zmianą jest także znacznie większa ikona aplikacji w rozdzielczości 230×230 px.

Wcześniej opis aplikacji był pierwszą rzeczą, która pojawiła się po otworzeniu strony internetowej iTunes z aplikacją mobilną. Teraz opisy wyświetlane są pod zrzutami ekranów na iPhone’a, iPada, iMessage i Apple Watcha. W przypadku iPhone’a wyświetlane są screeny w rozdzielczości dla iPhone’a X. Strony internetowe App Store aplikacji zawierają również listę nowości, wybrane recenzje, rozmiar aplikacji i listę powiązanych aplikacji.

Nowy wygląd sklepu App Store w przeglądarce internetowej (screen)

Zmiana sposobu, w jaki aplikacje są wyświetlane w internecie, jest pochodną wydania aplikacji  iTunes 12.7, która całkowicie wyeliminowała wbudowany sklep App Store dla aplikacji na iOS-a. Bez App Store’a w programie iTunes aplikacje na iOS-a można pobierać tylko bezpośrednio na iPhonie lub iPadzie, zamiast pobierać je na komputer Mac, a następnie przenosić na urządzenie z iOS-em.

Wprowadzając tę zmianę, Apple tak naprawdę nie zmieniło sposobu, w jaki aplikacje były wyświetlane w internecie, co mogło być mylące. Nowy wygląd jest znacznie bardziej uproszczony i zapewnia większą czytelność i lepszy sposób  pobierania aplikacji.

Nowy wygląd sklepu App Store w przeglądarce internetowej (screen wersja polska sklepu)
Nowy wygląd sklepu App Store w przeglądarce internetowej (screen wersja polska sklepu)

Ze względu na wyeliminowanie App Store w iTunesie 12.7, niektórzy użytkownicy zdecydowali się na korzystanie z wcześniejszej wersji programu iTunes 12.6.3, który obejmuje funkcjonalność App Store. Apple udostępniło iTunes 12.6.3 dla swoich klientów z sektora edukacji i biznesu, którzy potrzebują iTunes do instalowania aplikacji, ale tak naprawdę z tej wersji może korzystać każdy.

źródło: Apple via MacRumors