[19-25 stycznia] Tydzień w historii technologii

W historii technologii pojawiły się miedzy innymi pierwszy komputer osobisty Apple Lisa i Macintosh, telefon BlackBerry, wykonano także pierwszą transkontynentalną rozmowę telefoniczną.

19-25 stycznia - Tydzień w historii technologii

19 stycznia 1999: RIM wprowadza na rynek BlackBerry

Oryginalne urządzenia BlackBerry nie były telefonami, ale były to pierwsze urządzenia mobilne, które pozwalały wysyłać e-maile w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca. Pierwsze urządzenia wyglądały jak duże pagery. Nazwa „BlackBerry” wzięła się od przycisków na oryginalnym urządzeniu, które przypominały owoce jeżyny. Ci szaleni Kanadyjczycy!

19 stycznia 1983: Wprowadzenie na rynek komputera Apple Lisa

Apple zapowiedziało komputer Apple Lisa, pierwszy komercyjny komputer osobisty z graficznym interfejsem użytkownika i myszą komputerową. Ten innowacyjny komputer kosztował wówczas  9 995 USD (w przeliczeniu na dzisiejszy kurs dolara to ok. 34 tys. zł). Lisa nie okazała się jednak sukcesem komercyjnym, ale wiele opracowanych wtedy technologii zostało wykorzystanych w komputerze Macintosh.

21 stycznia 1976: Concorde rozpoczyna loty komercyjne

Concorde rozpoczął loty komercyjne na trasach Londyn-Bahrajn i Paryż-Rio. Jedyny komercyjny naddźwiękowy odrzutowiec Concorde mógł podróżować pomiędzy Nowym Jorkiem a Londynem w około 3,5 godziny. Concorde latał komercyjnie przez 27 lat, aż do przejścia na emeryturę 26 listopada 2003 roku.

21 stycznia 2000: Narodziny domeny Twitter.com

Nazwa domeny twitter.com została zarejestrowana. Jednak dopiero w 2006 roku domena została zakupiona przez Twitter Inc. i przybrała formę, którą znamy dzisiaj.

22 stycznia 1947: Pierwsza stacja telewizyjna na zachód od Missisipi

KTLA, pierwsza komercyjna stacja telewizyjna na zachód od rzeki Mississippi, rozpoczęła działalność w Hollywood w Kalifornii. Bob Hope wyemitował inauguracyjną transmisję. W sumie stacja odbierana była na 322 telewizorach na obszarze Los Angeles.

22 stycznia 1984: Wprowadzenie na rynek komputerów Macintosh – słynna reklama „1984”

Firma Apple Computer wyemitowała podczas Super Bowl XVIII swoją słynna już reklamę „1984” promującą komputery Macintosh. Reklama została wyemitowana po raz pierwszy o 1 w nocy 15 grudnia 1983 r. w Twin Falls w Idaho. 30-sekundowa wersja pojawiła się również w kinach od 17 stycznia, ale dopiero transmisja podczas Super Bowl, uczyniła ją kultową i zrobiła największe wrażenie.

Przeczytaj także: 9 zapomnianych reklam Apple’a

23 stycznia 1996: Narodziny języka programowania Java

Pierwsza wersja języka programowania Java została wydana. Aplikacje w Javie były niezwykle popularne w internecie (czaty i inne).

24 stycznia 1984: Wydano Macintosha

Apple Computer, Inc. pokazała komputer Macintosh demonstrując komputer przed 3000 osób. Podczas gdy Apple Lisa był pierwszym komercyjnym komputerem z interfejsem graficznym, Macintosh przyniósł graficzne obliczenia i komputery dla użytkowników domowych. Chociaż komputer nie był tak popularny jak późniejsze sprzęty z DOS-em Microsoftu i późniejszym Windowsem, nie ulega wątpliwości, że innowacje Macintosha pchnęły całą branżę komputerową do przodu i nadal to robi do dziś.

24 stycznia 1950: Opatentowano kuchenkę mikrofalową

Oryginalny patent na kuchenkę mikrofalową został wydany dla Percy LeBaron Spencer pod nazwą „Sposób na obróbkę żywności”. Pięć lat wcześniej Spencer przypadkowo odkrył, że energia mikrofalowa może podgrzewać jedzenie, gdy batonik czekolady w jego kieszeni rozpuścił się podczas eksperymentowania z rurką mikrofalową. Lampy mikrofalowe zostały pierwotnie zaprojektowane dla systemów RADAR.

25 stycznia 1915 : Pierwsza transkontynentalna usługa telefoniczna

Alexander Graham Bell inauguruje międzykontynentalne usługi telefoniczne w USA, dzwoniąc z Nowego Jorku do Thomasa Watsona w San Francisco. Podczas tak ważnego wydarzenia nie zabrakło także prezydenta Woodrowa Wilsona i burmistrzów obu miast.