Rośnie wykorzystanie transferu danych komórkowych w Polsce

Według opublikowanych przez Orange Polska statystyk, coraz więcej pobieramy danych komórkowych za pośrednictwem sieci mobilnych – klienci Orange przesłali w ubiegłym roku ponad 450 PB danych, co jest równowartością 100 mln płyt DVD!

W listopadzie zeszłego roku klienci Orange Polska mogli już korzystać z 10 tysięcy stacji. Jak informuje operator, od tamtej pory stacji znacznie przybyło! Tylko w grudniu 2017 r postawiono ich aż 140. Znacznie wzrosła liczba stacji bazowych, na których można korzystać z agregacji pasm – jest ich prawie 4 tys. (na koniec 2016 r. było ich około 450). Na ponad 1100 stacjach bazowych uruchomione zostały nawet 3 pasma nośne, co oznacza, że teoretycznie można tam osiągnąć prędkość nawet do 300 Mb/s.

Transfer danych w sieci 4G (LTE) zwiększa się w ogromnym tempie

Transfer danych w sieci mobilnej podwaja się każdego roku, a za przeważającą część wzrostu odpowiada szybka sieć 4G/LTE. Transfer w tej sieci przekroczył już prawie 3-krotnie transfer w sieciach 3G i 2G, a klienci Orange przesłali w ubiegłym roku ponad 450 PB (petabajtów) danych, czyli tak jakby pobrali zawartość ponad 100 mln płyt DVD.

Sieć mobilna to także rozmowy, a już 1/4 z nich odbywa się w standardzie HD Voice. Nie bez znaczenia jest także fakt, że najczęściej klienci dzwonią do siebie poprzez 3G. Na drugim miejscu jest 2G i w końcu VoLTE, choć w tym ostatnim przypadku widać bardzo dynamiczny wzrost, nawet pomimo przejściowych trudności technicznych. W tym roku Orange uruchomiło także aplikację, która pozwalała korzystać z WiFi Calling, na prawie każdym smartfonie z Androidem.

Na poniższym wykresie doskonale widać tempo wzrostu liczby pobieranych danych komórkowych:

Transfer danych w sieci mobilnej Orange (2015-2017)

W ubiegłym roku Orange przeprowadziło także testy dwóch rozwiązań, które w oparciu o sieć 4G/LTE pozwalają budować Internet Rzeczy (IoT) – LTE-M i NB-IoT.

źródło: Biuro prasowe Orange