[12-18 stycznia] Tydzień w historii technologii

Narodziny Yahoo, Wikipedii, pierwsza audycja radiowa oraz narodziny branży gier wideo to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia w historii technologii na świecie.

12-18 stycznia - Tydzień w historii technologii

12 stycznia 1968: Uruchomiono numer alarmowy 911

Operator AT&T ogłosił wyznaczenie numeru 911 jako uniwersalnego numeru alarmowego w Stanach Zjednoczonych. Numer funkcjonuje do dzisiaj, obok 112.

12 stycznia 1996: Apple ponosi spore straty finansowe

Apple Computer ogłosiło, że ​​poniosło straty za pierwszy kwartał 1996 roku w wysokości 68 milionów USD. Zapowiedziano także plan restrukturyzacji, zmniejszając zatrudnienie w firmie o tysiąc pracowników. To wydarzenie doprowadziło do rezygnacji CEO Apple’a Michaela Spindlera, który został zastąpiony przez Gila Amelio. Gil Amelio ostatecznie kupił firmę NeXT Steve’a Jobsa, dzięki czemu rozwinięto system operacyjny Mac OS X, a także doprowadziło to do powrotu Steve’a Jobsa na stanowisko CEO firmy Apple.

13 stycznia 1910: Pierwsze publiczne audycje radiowe

Pierwsza publiczna transmisja radiowa to występ na żywo z opery Cavalleria Rusticana nadawany na falach radiowych z Metropolitan Opera House w Nowym Jorku.

13 stycznia 1989: Wirus komputerowy Piątek 13. atakuje Brytyjczyków

Wirus o nazwie Friday the 13th zaatakował setki komputerów IBM w Wielkiej Brytanii. Jest to jeden z najsławniejszych wczesnych przykładów wirusów komputerowych tworzących nagłówki. Ponad dwadzieścia lat później, podczas gdy inne firmy wydały swoje systemy, które są praktycznie odporne na wirusy, Microsoft nadal nie był w stanie opracować rozwiązania, które mogłoby zapobiec zainfekowaniu Windowsa przez wirusy.

14 stycznia 2009: Steve Jobs odchodzi na zwolnienie chorobowe

Wewnętrzna notatka Apple’a informowała, że Steve Jobs będzie do końca czerwca 2009 r. korzystał z sześciomiesięcznego urlopu, aby lepiej skoncentrować się na swoim zdrowiu i pozwolić firmie skupić się na swoich produktach. Miało to przerwać spekulacje medialne na temat zdrowia Jobsa. Później okazało się, że Steve Jobs wymaga przeszczepu wątroby.

15 stycznia 1968: Narodziny gier wideo

Ralph Baer, ​​powszechnie uważany za ojca branży gier wideo, złożył wniosek patentowy na zaprojektowany przez niego system gier telewizyjnych. Patent ten ostatecznie doprowadził do powstania Magnavox Odyssey, pierwszej domowej konsoli do gier wideo. Ralph Baer jest również znany z wielu innych produktów, takich jak gra elektroniczna SIMON.

15 stycznia 2001: Uruchomiono Wikipedię pierwszą otwartą internetową encyklopedię

Wikipedia, darmowa encyklopedia Wiki, przeszła do trybu online.

17 stycznia 1996: Komputer jest wykorzystywany do odkrywania nowych planet

Paul Butler i Geoffrey Marcy poinformowali Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne, że odkryli dwie nowe planety, wykorzystując niekonwencjonalną technikę komputerową do analizy ruchu gwiazd. Od tego czasu, częściowo dzięki wykorzystaniu technologii komputerowej, Butler i Marcy zyskali miano „najlepszych łowców planet na świecie”.

18 stycznia 1995: Zarejestrowano Yahoo.com

Została zarejestrowana nazwa domeny yahoo.com. Wcześniej strona internetowa nosiła tytuł „Przewodnik Davida i Jerry’ego po sieci WWW”. Myślę, że wybrali mądrze.