Pierwszy tom książki „To, co najlepsze” Harlana Ellisona już w lutym!

Po raz pierwszy w Polsce ukaże się dwutomowa kolekcja „To, co najlepsze” przybliżająca polskim czytelnikom bogactwo i różnorodność dorobku pisarza i scenarzysty Harlana Ellisona.

Okładka książki „to, co najlepsze. Tom 1.” Harlan Ellison (wyk. Dark Crayon)

Wydawnictwo Prószyński i S-ka zapowiedziało na 15 lutego 2018 roku wydanie pierwszego tomu zbioru opowiadań, których autorem jest Harlan Ellison. O tym wydaniu mówi się, że jest to najważniejsza polskojęzyczna premiera opowiadań fantastycznych ostatnich lat, jakie mieliśmy okazję mieć w naszym kraju.

Pierwszy tom książki „To, co najlepsze” liczy 672 stron, zostanie wydany w twardej oprawie, a cena detaliczna ustalona została na 69 zł, ale już teraz można zamówić ją w przedsprzedaży za 51,70 zł. Teksty tłumaczyli Wiktor Bukato, Maciejka Mazan, Krzysztof Sokołowski, Bartosz Kurowski, Agnieszka Sylwanowicz. Świetna okładka tego wydania została zaprojektowana przez Piotra Cieślińskiego (Dark Crayon), który odpowiadał także za projekt fantastycznej okładki do książki „Modyfikowany węgiel”.

„To, co najlepsze” (tytuł oryginalny: The Essential Ellison: A 50-Year Retrospective) jest dwutomową kolekcją, po raz pierwszy ukazującą polskim czytelnikom bogactwo i różnorodność dorobku tego niezwykłego pisarza i scenarzysty. Drugi tom ukaże się jesienią 2018. Nie znamy jeszcze listy opowiadań, które weszły do pierwszego i drugiego tomu, ale z pewnością wkrótce dowiemy się więcej!

Oryginalne wydanie jest 1250-stronicową kompilacją osobiście zredagowanych tekstów autora, z ponad 74 obszernymi historiami, esejami, osobistymi wspomnieniami, recenzjami, zdjęciami, a nawet pełnowymiarowym teleplayem:

Okładka oryginalnego wydania: „The Essential Ellison: A 50 Year Retrospective”
Okładka oryginalnego wydania: „The Essential Ellison: A 50 Year Retrospective”

Amerykański pisarz, krytyk, wydawca i edytor antologii fantastycznych Harlan Ellison urodził się 27 maja 1934 w Cleveland. Został nazwany przez „Washington Post” jednym z największych żyjących amerykańskich autorów opowiadań. W swojej ponadpięćdziesięcioletniej karierze zdobył więcej nagród niż jakikolwiek inny żyjący twórca fantastyki. Ellison napisał lub zredagował ponad 100 książek, ponad 1700 opowiadań, esejów, artykułów i felietonów, ponad 20 scenariuszy telewizyjnych i kilkanaście filmowych.

Otrzymał także 11 Nagród Hugo, 5 Bram Stoker Award, 4 Nebule, jest dwukrotnym laureatem Nagrody Edgara. Ellison został także wyróżniony prestiżowym tytułem Wielkiego Mistrza przez Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy (Damon Knight Memorial Grand Master Award).

Ten kontrowersyjny geniusz światowej literatury, prowokator nieustannie testujący granice wyobraźni. Obsypany został nagrodami, zaliczony w poczet wielkich mistrzów SF i horroru. Jego twórczość była inspiracją między innymi dla Neila Gaimana, Dana Simmonsa, Jamesa Camerona i rodzeństwa Wachowskich.

Motyw z okładki książki „To, co najlepsze. Tom 1.” Harlana Ellisona (projekt Dark Crayon)
Motyw z okładki książki pt. „To, co najlepsze. Tom 1.” Harlana Ellisona (projekt Dark Crayon)

A tak o Harlanie Ellisonie mówią Andrzej Sapkowski, Ursula K. Le Guin, Isaac Asimov, czy sam Ellison w liście do Stephena Kinga:

  • Andrzej Sapkowski: Nowa Fala zrewolucjonizowała amerykańską fantastykę. A Harlan Ellison zrewolucjonizował Nową Falę. Dostał za to – między innymi nagrodami – jedenaście Hugo i pięć Nebuli. „Ptak śmierci”, „Nie mam ust, a muszę krzyczeć”, „Dziwne wino”, „Ukorz się, pajacu, rzecze Tiktaktor”. I mój faworyt: „Chłopiec i jego pies”. Żaden szanujący się miłośnik fantastyki nie może sobie pozwolić na to, by nie znać Harlana Ellisona. A poznać naprawdę warto. Ręczę za to moim słowem.
    Andrzej Sapkowski
  • Ursula K. Le Guin: Nie mogę wyobrazić sobie science fiction późnego XX wieku bez Harlana Ellisona. Byłoby nudno!
  • Isaac Asimov we wstępie do „Niebezpiecznych wizji”: Harlan jest gigantem wśród ludzi pod względem odwagi, waleczności, wymowy, dowcipu, czaru, inteligencji ‒ pod każdym względem oprócz wzrostu.
  • Harlan Ellison w liście do Stephena Kinga: Moje opowiadania ruszają w świat i wywołują piekło. Od czasu do czasu jakiś oszczerca lub urażony krytyk mówi: „Napisał to tylko po to, żeby szokować”. Uśmiecham się wtedy i kiwam głową. Dokładnie tak.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, zdjęcie okładki Dark Crayon