e-Palette samojeżdżący samochód dostawczy Toyoty

Toyota wprowadza na rynek specjalny samojeżdżący pojazd dostawczy o nazwie e-Palette, który może na przykład rozwozić pizzę i dostarczać zamówienia.

e-Palette Toyota

Nowy samochód koncepcyjny o nazwie e-Palette przypomina mały wahadłowiec o modularnym wnętrzu, który można zmieniać w zależności od tego, do czego jest wykorzystywany – czy do transportu towarów, dostaw na żądanie czy innych mobilnych zastosowań.

e-Palette ma być dopiero testowany i potencjalnie zacznie funkcjonować Stanach Zjednoczonych na początku 2020 roku. Pojazd wyposażony jest w autonomiczny system sterowania Toyoty i jest całkowicie elektrycznym pojazdem akumulatorowym.

Pod względem wzornictwa, oprócz modułowego wnętrza, e-Palette oferuje różne długości i rozmiary w zależności od potrzeb (duże dla pojazdów wieloosobowych oraz małe na przykład do dostawy pizzy). Wewnątrz nie ma stałych kolumn ani barier strukturalnych. Producent informuje również, że pojazd może służyć też jako mobilne pokoje hotelowe!

Zobacz także: Oto mobilny sklep przyszłości „The Moby Mart”

Samochód ma również wbudowane interfejsy API, które mogą przesyłać dane z czujników i systemów wewnętrznych, a także odbierać aktualizacje w locie. Pozwala to na reagowanie na zmieniające się potrzeby i zachowania konsumenckie w trakcie jazdy. Może być zatem dostosowany do konkretnej specyfikacji.

e-Palette samojeżdżace pojazdy od Toyoty

Wielozadaniowy pojazd mobilny Toyoty jest częścią ogólnej strategii firmy, polegającej na przekształcenie się w technologiczną i nowoczesną firmę motoryzacyjną. Prezes Toyoty Akio Toyoda powiedział podczas targów CES 2018, że obecnie rywalizuje z Apple, Google, Facebookiem i innymi, stąd decyzja o dokonaniu ogólnych zmian w biznesie.

e-Palette CES 2018

Pojazd będzie wprowadzany na rynek wraz z usługami partnerów Toyoty (Pizza Hut, Amazon, Uber, Didi i inni), którzy chcą rozbudować swój ekosystem usług mobilnych.

źródło: Toyota via TechCrunch