Elektryczne sny Philipa K. Dicka, czyli „Philip K. Dick’s Electric Dreams” to serial, na który z niecierpliwością czekałem. Teraz gorąco polecam go fanom mieszanki science fiction z rozważaniami filozoficznymi o miejscu człowieka na świecie.
Serial „Electric Dreams” emitowany był we wrześniu zeszłego roku na brytyjskim kanale Channel 4, a Amazon Prime Video zapowiedziało jego premierę w swoim serwisie na 12 stycznia 2018 roku. Obecnie nie widzę, aby Amazonie dostępne były polskie napisy do serialu, ale jeśli znacie angielski, możecie posiłkować się angielskimi napisami (czasem można nie nadążyć za brytyjskim akcentem). Do tej pory wyemitowano 6 odcinków pierwszego sezonu, kolejne cztery mają zostać pokazane na początku tego roku.
Aktualizacja 12.01.2018: Wszystkie odcinki serialu są już dostępne w serwisie Amazon do wyboru z polskimi napisami lub polskim lektorem!
Kiedy obejrzałem po raz pierwszy zwiastun tej 10-odcinkowej serii odniosłem wrażenie, że będzie to odpowiedź na dystopijny serial Netfliksa pt. „Czarne Lustro” (oryg. „Black Mirror”), jednak już po pierwszym odcinku zrozumiałem, że mam do czynienia z zupełnie innym kalibrem rozrywki. Obsada serialu, scenarzyści i reżyserzy, to wyśmienici artyści, którzy wielokrotnie byli nagradzani za swoją twórczość.
Nie będę opowiadał Wam wszystkiego, żeby nie popsuć zabawy, ale jeśli spodziewacie się odcinków przepełnionych technologią i wynalazkami z przyszłości, które zmieniają nasze życie, to przyjemnie się rozczarujecie. Dystopijny świat jest jedynie tłem dla znacznie głębszej historii.
Każdy z epizodów to osobna historia, w którym wyczuwa się początki twórczości Philipa K. Dicka. Serial porusza głównie problematykę natury rzeczywistości i człowieka. Tak jak w opowiadaniach Dicka, podobnie w serialu nie dostaniecie gotowej odpowiedzi na rozważania filozoficzne takie jak: Co to znaczy być człowiekiem? Czy to, co widzimy i co nas otacza, istnieje naprawdę, czy jest złudzeniem? Jaka jest natura wszechświata i jaki jest stosunek Boga do stworzenia? I wiele innych…
Poniżej znajdziesz krótkie opisy odcinków serialu „Electric Dreams”, które można oglądać w dowolnej kolejności.
Pierwsze 6 odcinków miało już swoją premierę, kolejne cztery zostaną wyemitowane na początku 2018 roku.
- „The Hood Maker” (Kapturnik) – odcinek 1.
Odcinek został napisany przez Matthew Grahama (Życie na Marsie, Ashes to Ashes) i wyreżyserowany został przez Juliana Jarrolda (Becoming Jane, Kinky Boots). Zagrali w nim Richard Madden (Gra o tron, Kopciuszek), Holliday Grainger (Najlepsze godziny, Kopciuszek) i Anneika Rose (Linia ognia, Cichy świadek).
Historia rozgrywa się w świecie bez zaawansowanej technologii gdzie zmutowani telepaci stali się jedynym mechanizmem ludzkości do komunikacji na odległość, ale ich moce powodują niezamierzone implikacje. Kiedy społeczeństwo zaczyna się obawiać tajemniczych, blokujących telepatów kapturów, dwóch detektywów z uwikłaną przeszłością zostaje przywiezionych w celu zbadania sprawy – Richard Madden zagrał agenta Rossa , Holiday Grainger telepatkę Honor a Anneika Rose Mary. - „Impossible Planet” (Niemożliwa planeta) – odcinek 2.
Jack Reynor (Makbet, Free Fire, Jungle Book) i Benedict Wong (Doctor Strange, The Marsjanin, Top Boy) grają dwóch rozczarowanych życiem i obojętnych pracowników turystyki kosmicznej, którzy postanawiają zabrać w podróż na Ziemię (która już dawno nie istnieje) starszą kobietę (Geraldine Chaplin, A Monster Calls, Doctor Zhivago). Wydaje się być lekko zagubiona, ale jest bogata – więc, za odpowiednią zapłatę, postanawiają zabrać ją na planetę podobną do Ziemi, co ostatecznie okazuje się słodko-gorzką niespodzianką. Odcinek został napisany i wyreżyserowany przez Davida Farra (The Night Manager, Hanna, McMafia) i oparty został na opowiadaniu „The Impossible Planet” Philipa K. Dicka. - „The Commuter” (Dojeżdżający) – odcinek 3.
W tym epizodzie zagrał nagrodzony BAFTA Timothy Spall (Mr Turner), który wcielił się w rolę Eda Jacobsona, skromnego pracownika stacji kolejowej, który jest zaniepokojony odkryciem, że wielu pasażerów dojeżdża codziennie pociągiem do miasta, które nie istnieje. „The Commuter” jest oparty na opowiadaniu o tej samej nazwie Philipa K. Dicka i jest napisany przez laureata nagrody BAFTA, Jacka Thorne’a (National Treasure, To jest Anglia, Harry Potter i Przeklęte Dziecko). Epizod wyreżyserował Tom Harper (War & Peace, Peaky Blinders). - „Crazy Diamond” – odcinek 4.
Zdobywca nagrody Emmy, Złotego Globu i nagrody SAG Steve Buscemi (Boardwalk Empire, Boss Baby) zagrał Eda Morrisa w komediowym odcinku inspirowanym opowieścią „Sales Pitch” Philipa Dicka. Do przeciętnego człowieka, zwraca się piękna, syntetyczna kobieta z nielegalnym planem, który całkowicie zmienia jego życie… i wtedy jego świat naprawdę zaczyna się rozpadać. Obok Steve’a Buscemiego wystąpili: laureatka nagrody BAFTA Sidse Babett Knudsen (Westworld, Inferno), laureatka nagrody BAFTA i Royal Television Society Julia Davis (Nighty Night, Black Mirror, Gavin & Stacy, Love Actually), zdobywczyni nagrody BAFTA i Royal Television Society Joanna Scanlan (No Offence, Bridget Jones’s Baby, Getting On). „Crazy Diamond” jest autorstwa Tony’ego Grisoniego (Młody Papież, Czerwony Jeździec, Strach i Obrzydzenie w Las Vegas) w reżyserii Marca Mundena (National Treasure, Utopia). - „Real Life” (Prawdziwe życie) – odcinek 5.
Anna Paquin (True Blood, X-Men) gra Sarah policjantkę mieszkającą w przyszłości, która dzieli swoją kwaterę z George’em, granym przez Terrence’a Howarda (Empire, Lee Daniel’s The Butler), genialnego projektanta gier. Kobieta ściga brutalnych morderców, których plany mogą mieć wstrząsające konsekwencje. W wyścigu z czasem, dzieląc więź, której nikt nie jest w stanie zobaczyć, uczą się, co ich łączy, a co może zniszczyć. Dodatkowo, w obsadzie odcinka „Real Life” znaleźli się Rachelle Lefevre (Under The Dome, Zmierzch), Lara Pulver (Underworld: Blood Wars, Sherlock), Jacob Vargas (Luke Cage, Sons of Anarchy), Sam Witwer (Once Upon A Time, Being Human) oraz Guy Burnet (Hand of God, Hollyoaks). Epizod został napisany przez Ronalda D. Moore’a (Outlander, Battlestar Galactica) i wyreżyserowany przez Jeffreya Reinera (The Affair, Fargo, 12 Monkeys). - „Human Is” (Człowiek jest) – odcinek 6.
Zdobywca nagrody Emmy, Złotego Globu i Tony oraz nominowany do Oscara Bryan Cranston (Trumbo, All the Way, Breaking Bad) wystąpił w tym odcinku wraz z Essie Davis (Gra o tron, Biała księżniczka, The Babadook). Liam Cunningham (Gra o tron, Clash of the Titans) pojawia się także wraz z Ruth Bradley (Humans, The Fall). Kobieta (Essie Davis), cierpiąca w pozbawionym miłości małżeństwie, odkrywa, że po powrocie z bitwy jej nadpobudliwy emocjonalnie mąż (Bryan Cranston) nagle wydaje się być innym mężczyzną – na więcej sposobów niż jeden. Ten odcinek stanowi sedno głównej troski Philipa K. Dicka – co tak naprawdę definiuje nas jako człowieka? „Human Is” została napisana przez Jessicę Mecklenburg (Huff, Stranger Things) i wyreżyserowany przez Francescę Gregorini (The Truth About Emanuel, Tanner Hall). - „Kill All Others” (Zabij pozostałych) – odcinek 7.W tej historii zobaczymy Mel Rodriguez (Last Man on Earth, Getting On, Little Miss Sunshine) i Verę Farmiga (Bates Motel, The Departed). Mężczyzna wisi martwy na latarni, najwyraźniej został zamordowany i niewytłumaczalnie jest ignorowany przez przechodniów, po tym, jak polityk (Vera Farmiga) wydaje szokujące oświadczenie zachęcające do przemocy. Kiedy jeden człowiek (Rodriguez) odważy się zakwestionować tę sytuację, staje się natychmiastowym celem. Napisany i wyreżyserowany przez Dee Rees (Bessie, Pariah), odcinek z udziałem także takich aktorów jak Jason Mitchell jako Lenny (Straight Outta Compton, Kong: Skull Island) i Glenn Morshower Aftermath, Supergirl, Bloodline) jako Ed, Sarah Baker (Big Little Lies, Go On) jako żona Philberta, Maggie Noyce.
- „Autofac” – odcinek 8.
W rolach głównych wystąpili tym razem Juno Temple (Vinyl, The Dark Knight Rises) i Janelle Monae (Hidden Figures, Moonlight). Społeczeństwo i świat jaki znamy upadł. Ogromna, automatyczna fabryka nadal działa zgodnie z zasadami konsumpcjonizmu – ludzie konsumują produkty, by być szczęśliwym, i aby ciągle konsumować, muszą być pozbawieni wolności, wyborów i wolnej woli. Kiedy niewielka grupa rebeliantów decyduje się na zamknięcie fabryki, odkrywają, że w rzeczywistości mogą być doskonałymi konsumentami. W odcinku pojawią się także Jay Paulson (Mad Men, Grimm) i David Lyons (Revolution, ER). Za reżyserię odpowiada Peter Horton (Gray’s Anatomy, American Odyssey, Thirtysomething) a scenariusz napisany został przez Travisa Beachama (Pacific Rim, Clash of The Titans. - „Safe And Sound” (Cały i zdrów) – odcinek 9.
Annalise Basso (Captain Fantastic, Ouija: Origin of Evil, Cold) i Maura Tierney (The Affair, The Good Wife, ER) zagrały w odcinku pt. „Safe and Sound”. Dziewczynka z miasteczka (Annalise Basso) przenosi się do wielkiego futurystycznego miasta z matką (Maura Tierney). Narażona po raz pierwszy na wyczuloną pod względem bezpieczeństwa i zapobieganiu terroryzmowi społeczność miejską, zostaje owładnięta strachem i paranoją. Wkrótce znajduje wskazówki i towarzystwo w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Scenariusz stworzyli Kalen Egan (The Man In The High Castle) i Travis Sentell (Believer with Reza Aslan) a za reżyserię odpowiada Alan Taylor (Thor: The Dark World, Terminator Genisys). - „Father Thing” – odcinek 10.
Greg Kinnear (Heaven is For Real, As Good As It Gets), laureat nagrody SAG i nominowany do Oscara, gra główną rolę w tym odcinku. Reżyserem jest zdobywca nagrody Emmy, Michael Dinner (Sneaky Pete, Justified, The Wonder Years), który jest także producentem wykonawczym serialu. W tym odcinku świat jest atakowany, a kosmici spokojnie najeżdżają domy ludzi. Charlie (Jack Gore – Billions), nasz młody bohater musi podjąć najtrudniejsze decyzje, jakie tylko można sobie wyobrazić, aby chronić swoją matkę, graną przez Mireille Enosa (The Catch, The Killing, World War Z) i rasę ludzką. Jest on także jednym z pierwszych, którzy uświadamiają sobie, że ludzie są zastępowani przez niebezpieczne potwory.
Choć powyższe opisy odcinków serialu niewiele mówią o samej fabule, wierzcie mi, że warto obejrzeć i czekać na kolejne cztery (7-10) epizody pierwszego sezonu.
Serial można obejrzeć na stronie internetowej serialu (Channel 4) oraz w serwisie Amazon Prime Video od (od 12 stycznia 2018 r.).
źródła: Channel 4 Press