Jak sprawdzić, czy iPhone jest spowalniany przez baterię?

Dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej „Lirum Device Info Lite” możesz sprawdzić parametry sprzętowe iPhone’a i stwierdzić na przykład, czy bateria powoduje spowalnianie procesora (CPU) – w związku z tzw. „batterygate”.

Lirum Device Info Lite

Chyba już wszyscy słyszeli o problemie firmy Apple związanym z tzw. „batterygate”, ale niestety skutki tego najbardziej odczuwają użytkownicy, których podniszczone baterie mogą powodować, że system iOS lekko spowolni iPhone’a.

Starsze iPhone’y, których bateria jest już w gorszym stanie mogą być systemowo spowalniane, aby zachować w miarę stabilne działanie i zapobiec całkowitemu wyłączeniu w niespodziewanym momencie.

Faktem jest, że powody, dla których Apple wprowadziło takie rozwiązanie są sensowne, nie powstrzymało to jednak ludzi od paniki i snucia teorii spiskowych. Najbardziej zawiniło tutaj samo Apple, które na czas nie poinformowało użytkowników o takim rozwiązaniu.

Pod koniec roku Apple oficjalnie poinformowało o problemie i zapowiedziało dodanie nowej funkcji oprogramowania, która pozwoli właścicielom iPhone’ów sprawdzić, czy ich urządzenie jest spowalniane ze względu na mniejszą żywotność i pojemność zużytego akumulotara, który jest komponentem eksploatacyjnym.

Jeżeli nie chcesz czekać aż taka opcja pojawi się w systemi iOS 11, możesz już teraz sprawdzić, czy procesor Twojego iPhone’a jest systemowo spowalniany i czy dni baterii sa policzone?

Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację mobilną Lirum Device Info Lite ze sklepu App Store i porównania szybkości działania iPhone’a z szybkością fabryczną procesora – wszystko jest w aplikacji! Oprócz tych parametrów w aplikacji znajdziesz wiele innych narzędzi na temat właściwości sprzętowych iPhone’a, w tym wyświetlanie rozmaitych parametrów na wykreasach w czasie rzeczywistym.

Informacje na temat procesora (CPU) i baterii iPhone'a w aplikacji Lirum Device Info Lite (screen)
Informacje na temat procesora (CPU) i baterii iPhone’a w aplikacji Lirum Device Info Lite (screen)
  • Krok 1: Przejdź do sklepu App Store i pobierz „Lirum Device Info Lite” – aplikacja jest darmowa (przycisk do sklepu znajdziesz na dole tego wpisu).
  • Krok 2: Uruchom aplikację i wybierz menu w lewym górnym rogu a następnie Ustawienia i zmień język na polski.
  • Krok 3: W Menu wybierz opcję To Urządzenie  → CPU (jeśli chcesz sprawdzić obecne parametry procesora) lub Bateria (jeśli chcesz sprawdzić właściwości baterii)
  • Krok 4: Jeśli wybrałeś CPU, na dole zobaczysz kilka wskaźników, między innymi bieżące taktowanie zegara CPU (Bieżący zegar CPU) oraz maksymalne taktowanie zegara CPU (Maksymalny zegar CPU).
  • Krok 5: Jeżeli obie wartości są takie same lub prawie identyczne nie musisz się przejmować – urządzenie nie jest spowalniane przez system. Jeśli te liczby są różne, Twój iPhone jest spowalniany.Może się to zdarzyć, gdy iPhone jest zbyt ciepły lub znajduje się w trybie niskiego zużycia energii, ale jeśli bateria straciła swoją żywotność i powyższe nie mają miejsca, możesz rozważyć lub sprawdzić w autoryzowanym serwisie Apple’a, czy powinieneś wymienić baterię.

Niedawno pisałem także jak sprawdzić kondycję baterii iPhone’a i czy musisz ją wymienić? Do końca 2018 roku Apple będzie wymieniało baterię u swoich partnerów w cenie ok. 149 zł.

Aplikację Lirum Device Info Lite, pobierzesz ze sklepu App Store, klikając na poniższy przycisk:

Pobierz aplikację w sklepie App Store