[5-11 stycznia] Tydzień w historii technologii

W drugim tygodniu stycznia mieliśmy istny wysyp produktów i usług firmy Apple, pojawił się też między innymi pierwszy Nexus firmy Google, pierwsze metro w Londynie, a Mors zaprezentował telegraf…

5-11 stycznia - Tydzień w historii technologii

5 stycznia 2010: Nexus jest jedyny

Telefon Nexus One trafił do sprzedaży. Choć nie był to pierwszy telefon z Androidem, był to pierwszy telefon oznaczony marką Google i sprzedawany bezpośrednio przez Google’a. W rzeczywistości był dostępny do zakupu bezpośrednio ze sklepu internetowego Google przez około 7 miesięcy po uruchomieniu.

6 stycznia 1838: Morse demonstruje telegraf

System telegraficzny Samuela Morse’a został zaprezentowany po raz pierwszy w Speedwell Iron Works w Morristown, New Jersey. Telegraf zrewolucjonizował łączność na duże odległości, osiągając szczyt popularności w latach 1920-1930. Powoli został on zastąpiony przez telefon, faks i e-mail, jednak dopiero w styczniu 2006 roku Western Union, prawdopodobnie najsłynniejsza firma „telegramu”, wysłał swój ostatni telegram.

6 stycznia 2000: Wprowadzono system operacyjny Mac OS X

Steve Jobs po raz pierwszy zaprezentował system operacyjny Mac OS X, deklarując, że zbliża się kolejna rewolucja komputerowa. Była to z pewnością rewolucja dla użytkowników komputerów Mac w tym czasie i stała się drogą do odrodzenia Apple’a na rynku. Ponieważ Mac OS X jest podstawą dla mobilnego systemu operacyjnego iOS, który obsługuje iPhone’a, iPoda Touch i iPada, z pewnością wydaje się, że Mac OS X zrewolucjonizował rynek komputerów a nawet smartfonów – oczym Steve Jobs nie zdawał sobie jeszcze wówczas sprawy.

6 stycznia 2004: Zaprezentowano iPoda Mini

Apple Computer przedstawiło pierwszą odmianę podstawowej linię iPoda, iPoda Mini. iPod Mini zapoczątkował trend, w którym Apple wprowadziło mniejsze iPody, które były (często) tańsze, ale mogły pomieścić tyle samo (lub więcej) utworów, co poprzednie iPody wcześniejszych generacji.

W miarę doskonalenia podstawowej technologii, takiej jak dostępność mniejszego dysku twardego w iPodzie mini i docelowo niedrogie miejsce do przechowywania plików flash w przyszłym iPodzie Nano, Apple kontynuowało popychanie technologii iPoda do przodu, dzięki czemu pozostały one dominującą siłą na rynku cyfrowych odtwarzaczy audio.

7 stycznia 1927: Pierwszy dzień transatlantyckiego serwisu telefonicznego

Pierwsza komercyjna usługa telefonii transatlantyckiej została udostępniona publicznie. Wykorzystywała ona podmorski kabel, a nie tak jak dzisiaj sygnały radiowe lub technologię satelitarną. W tym dniu odbyło się 31 połączeń między Nowym Jorkiem i Londynem.

9 stycznia 2001: Apple przedstawia iTunes

Steve Jobs przedstawił iTunes podczas Macworld. W tym czasie program działał tylko na komputerach Macintosh i nie było czegoś takiego jak iPod lub sklep iTunes Store. Nie sądzę, by ktokolwiek wtedy wiedział, jak wielkim sukcesem finansowym stanie się iTunes.

9 stycznia 2007: Apple zaprezentowało iPhone’a

Apple przedstawiło podczas Macworld pierwszego iPhone’a. Telefon nie był dostępny w sprzedaży aż do 29 czerwca, przez co był jednym z najbardziej wyczekiwanych urządzeń w historii technologii.

Apple sprzedało 1,4 miliona iPhone’ów w 2007 roku, stale zwiększając tę liczbę każdego roku, dochodząc w 2015 roku do ponad 230 milionów.

9 stycznia 2009: Początek Bitcoina

Satoshi Nakamoto wydał pierwszą wersję oprogramowania Bitcoin i uruchomił sieć zdecentralizowanej kryptowaluty peer-to-peer. Sześć dni wcześniej Nakamoto wygenerował pierwszy blok 50 bitcoinów, obecnie znany jako Blok Genesis.

10 stycznia 1863: W Londynie otwarto pierwszą na świecie stację metra

Pierwsza na świecie podziemna linia kolejowa została otwarta w Londynie, linię Metropolitan między Paddington i Farringdon. Około 40 000 londyńczyków jeździło tymi pociągami tylko pierwszego dnia działania metra (Subway).

10 stycznia 1946: Pierwszy kontakt radaru z Księżycem

Pierwszy kontakt RADAR z Księżycem.

11 stycznia 2005: Wprowadzenie iPoda Shuffle

Apple wprowadza na rynek iPoda Shuffle, pierwszego iPoda, który używał pamięć flash i najmniejszego iPoda do tej pory. Niewielkie rozmiary i niskie koszty iPoda Shuffle okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ Apple sprzedało 10 milionów iPodów Shuffles do września 2006 roku. To także utorowało drogę przyszłym iPodom opartym na technologii flash, które stały się bardziej popularne niż jednostki oparte na dyskach twardych.